Events Calendar Pro - en to pt_BR translation catalogue (1057 entries)

en:  Please note that you are using The Events Calendar's default Google Maps API key, which will limit the Map View's functionality. Visit <a href="edit.php?page=tribe-common&tab=addons&post_type=%s">the Integrations Settings page</a> to learn more and add your own Google Maps API key.
pt_BR:  Tenha em mente que você está utilizando a chave de API padrão do Google Maps fornecida por Events Calendar, que limita as funcionalidades de visualização do mapa. Visite a página de <a href="edit.php?page=tribe-common&tab=addons&post_type=%s">Configurações de integração</a> para aprender mais e adicionar sua própria chave de API do Google Maps.

en:  and
pt_BR:  e

en:  months
pt_BR:  meses

[ctx: "Remove" label for selected term.]
en: (remove)
pt_BR: (remover)

[ctx: "onwards" as in "from TIME onwards"]
en: %1$s onwards
pt_BR: %1$s em diante

[ctx: "until" as in "from DATE until DATE"]
en: Until %1$s
pt_BR: Até %1$s

en: %1$s %2$s %3$s. Click to select %4$s.
pt_BR: %1$s %2$s %3$s. Click para selecionar %4$s.

en: %1$s at %2$s
pt_BR: %1$s às %2$s

en: %1$s at %2$s to %3$s at %4$s.
pt_BR: %1$s de %2$s até %3$s em %4$s.

en: %1$s for week of %2$s
pt_BR: %1$s para semana de %2$s

en: %1$s now
pt_BR: %1$s agora

en: %1$s published.
pt_BR: %1$s publicado

en: %1$s saved.
pt_BR: %1$s salvo

en: %1$s to %2$s.
pt_BR: %1$s para %2$s

en: %1$s updated.
pt_BR: %1$s atualizado

en: %d instances of this event have been created through %s. <a href="%s" target="_blank">Learn more.</a>
pt_BR: %d instâncias desse evento foram criadas através de %s. <a href="%s" target="_blank">Saiba mais.</a>

en: %d occurrence | %d occurrences
pt_BR[0]: %d ocorrência
pt_BR[1]: %d ocorrências

en: %d%% complete
pt_BR: %d%% finalizado

en: %s Details
pt_BR: Detalhes do %s

en: %s for week of %s
pt_BR: %s por semana de %s

en: %s published privately.
pt_BR: %s publicada privadamente

en: %s published.
pt_BR: %s publicada.

en: %s restored to revision from %s.
pt_BR: %s recuperada da revisão de %s.

en: %s reverted to draft.
pt_BR: %s revertida para rascunho

en: %s scheduled.
pt_BR: %s agendada.

en: %s updated.
pt_BR: %s atualizada

en: &larr; Back to %s
pt_BR: &larr; Voltar para %s

en: (%s event) | (%s events)
pt_BR[0]: (%s evento)
pt_BR[1]: (%s eventos)

en: (See all)
pt_BR: (Ver todos)

en: + %d More | + %d More
pt_BR[0]: + %d Mais
pt_BR[1]: + %d Mais

en: +1 more | +%s more
pt_BR[0]: + mais 1
pt_BR[1]: + mais %s

en: , and
pt_BR: , e

en: , and
pt_BR: , e

en: 2nd day
pt_BR: 2° dia

en: 3rd day
pt_BR: 3° dia

en: 4th day
pt_BR: 4° dia

en: 5th day
pt_BR: 5° dia

en: 6th day
pt_BR: 6° dia

en: 7th day
pt_BR: 7° dia

en: <b>%1$s</b> requires <b>PHP %2$s</b> or higher. | <b>%1$s</b> require <b>PHP %2$s</b> or higher.
pt_BR[0]: <b>%1$s</b> requer o <b>PHP %2$s</b> ou superior.
pt_BR[1]: <b>%1$s</b> requerem o <b>PHP %2$s</b> ou superior.

en: <span class="tribe-nav-label">Next</span> <span>&raquo;</span>
pt_BR: <span class="tribe-nav-label">Próximo</span> <span>&raquo;</span>

en: <span>&laquo;</span> <span class="tribe-nav-label">Previous</span>
pt_BR: <span>&laquo;</span> <span class="tribe-nav-label">Anterior</span>

en: A link to a particular %s.
pt_BR: Link para %s

en: A multi-day event every [interval] day(s) at [start_time], happening [count] times
pt_BR: Um evento de múltiplos dias a cada [interval] dias começando às [start_time], acontecendo [count] vezes

en: A multi-day event every [interval] day(s) at [start_time], repeating indefinitely
pt_BR: Um evento de múltiplos dias a cada [interval] dias começando às [start_time], repetindo indefinidamente

en: A multi-day event every [interval] day(s) at [start_time], repeating until [series_end_date]
pt_BR: Um evento de vários dias a cada [interval] dia(s) às [start_time], repetindo até [series_end_date]

en: A multi-day event every [interval] day(s), happening [count] times
pt_BR: Um evento de múltiplos dias a cada [interval] dias, acontecendo [count] vezes

en: A multi-day event every [interval] day(s), repeating indefinitely
pt_BR: Um evento de múltiplos dias a cada [interval] dias, repetindo indefinidamente

en: A multi-day event every [interval] day(s), repeating until [series_end_date]
pt_BR: Um evento de vários dias a cada [interval] dia(s), repetindo até [series_end_date]

en: A multi-day event every [interval] month(s) starting on [month_day_description] at [start_time], happening [count] times
pt_BR: Um evento de vários dias a cada [interval] mês(meses) começando em [month_day_description] às [start_time], acontecendo [count] vezes

en: A multi-day event every [interval] month(s) starting on [month_day_description] at [start_time], repeating indefinitely
pt_BR: Um evento de vários dias a cada [interval] mês(es), começando em [month_day_description] às [start_time], repetindo indefinidamente

en: A multi-day event every [interval] month(s) starting on [month_day_description] at [start_time], repeating until [series_end_date]
pt_BR: Um evento de vários dias a cada [interval] mês(meses) começando em [month_day_description] às [start_time], repetindo até [series_end_date]

en: A multi-day event every [interval] month(s) starting on [month_day_description], happening [count] times
pt_BR: Um evento de vários dias a cada [interval] mês(meses) começando em [month_day_description], acontecendo [count] vezes

en: A multi-day event every [interval] month(s) starting on [month_day_description], repeating indefinitely
pt_BR: Um evento de vários dias a cada [interval] mês(meses) começando em [month_day_description], repetindo indefinidamente

en: A multi-day event every [interval] month(s) starting on [month_day_description], repeating until [series_end_date]
pt_BR: Um evento de vários dias a cada [interval] mês(meses) começando em [month_day_description], repetindo até [series_end_date]

en: A multi-day event every [interval] month(s) starting on [month_day_description], starting [first_occurrence_date] and repeating indefinitely
pt_BR: Um evento de vários dias a cada [interval] mês(es) começando em [month_day_description], começando em [first_occurrence_date] e repetindo indefinidamente

en: A multi-day event every [interval] month(s) starting on day [month_number] of the month at [start_time], happening [count] times
pt_BR: Um evento de vários dias a cada [interval] mês(meses) começando no dia [month_number] do mês às [start_time], acontecendo [count] vezes

en: A multi-day event every [interval] month(s) starting on day [month_number] of the month at [start_time], repeating indefinitely
pt_BR: Um evento de vários dias a cada [interval] mês(meses) começando no dia [month_number] do mês às [start_time], repetindo indefinidamente

en: A multi-day event every [interval] month(s) starting on day [month_number] of the month at [start_time], repeating until [series_end_date]
pt_BR: Um evento de vários dias a cada [interval] mês(meses) começando no dia [month_number] do mês às [start_time], repetindo até [series_end_date]

en: A multi-day event every [interval] month(s) starting on day [month_number] of the month, happening [count] times
pt_BR: Um evento de vários dias a cada [interval] mês(meses) começando no dia [month_number] do mês, acontecendo [count] vezes

en: A multi-day event every [interval] month(s) starting on day [month_number] of the month, repeating indefinitely
pt_BR: Um evento de vários dias a cada [interval] mês(meses) começando no dia [month_number] do mês, repetindo indefinidamente

en: A multi-day event every [interval] month(s) starting on day [month_number] of the month, repeating until [series_end_date]
pt_BR: Um evento de vários dias a cada [interval] mês(meses) começando no dia [month_number] do mês, repetindo até [series_end_date]

en: A multi-day event every [interval] month(s) starting on day [month_number] of the month, starting [first_occurrence_date] and repeating indefinitely
pt_BR: Um evento de vários dias a cada [interval] mês(es) começando no dia [month_number] do mês, começando em [first_occurrence_date] e repetindo até [series_end_date]

en: A multi-day event every [interval] week(s) starting on [days_of_week] at [start_time], happening [count] times
pt_BR: Um evento de vários dias a cada [interval] semana(s) começando na [days_of_week] às [start_time], acontecendo [count] vezes

en: A multi-day event every [interval] week(s) starting on [days_of_week] at [start_time], repeating indefinitely
pt_BR: Um evento de vários dias a cada [interval] semana(s) começando na [days_of_week] às [start_time], repetindo indefinidamente

en: A multi-day event every [interval] week(s) starting on [days_of_week] at [start_time], repeating until [series_end_date]
pt_BR: Um evento de vários dias a cada [interval] semana(s) começando na [days_of_week] às [start_time], repetindo até [series_end_date]

en: A multi-day event every [interval] week(s) starting on [days_of_week], happening [count] times
pt_BR: Um evento de vários dias a cada [interval] semana(s) começando na [days_of_week], acontecendo [count] vezes

en: A multi-day event every [interval] week(s) starting on [days_of_week], repeating indefinitely
pt_BR: Um evento de vários dias a cada [interval] semana(s) começando na [days_of_week], repetindo indefinidamente

en: A multi-day event every [interval] week(s) starting on [days_of_week], repeating until [series_end_date]
pt_BR: Um evento de vários dias cada [interval] semana (s) começando em [days_of_week], repetindo até [series_end_date]

en: A multi-day event every [interval] year(s) starting on [month_day_description] of [month_names] at [start_time], happening [count] times
pt_BR: Um evento de vários dias a cada [interval] ano(s) começando em [month_day_description] de [month_names] às [start_time], acontecendo [count] vezes

en: A multi-day event every [interval] year(s) starting on [month_day_description] of [month_names] at [start_time], repeating indefinitely
pt_BR: Um evento de vários dias a cada [interval] ano(s) começando em [month_day_description] de [month_names] às [start_time], repetindo indefinidamente

en: A multi-day event every [interval] year(s) starting on [month_day_description] of [month_names] at [start_time], repeating until [series_end_date]
pt_BR: Um evento de vários dias a cada [interval] ano(s) começando em [month_day_description] de [month_names] às [start_time], repetindo até [series_end_date]

en: A multi-day event every [interval] year(s) starting on [month_day_description] of [month_names], happening [count] times
pt_BR: Um evento de vários dias a cada [interval] ano(s) começando em [month_day_description] de [month_names], acontecendo [count] vezes

en: A multi-day event every [interval] year(s) starting on [month_day_description] of [month_names], repeating indefinitely
pt_BR: Um evento de vários dias a cada [interval] ano(s) começando em [month_day_description] de [month_names], repetindo indefinidamente

en: A multi-day event every [interval] year(s) starting on [month_day_description] of [month_names], repeating until [series_end_date]
pt_BR: Um evento de vários dias a cada [interval] ano(s) começando em [month_day_description] de [month_names] repetindo até [series_end_date]

en: A multi-day event every [interval] year(s) starting on [month_day_description] of [month_names], starting [first_occurrence_date] and repeating indefinitely
pt_BR: Um evento de vários dias a cada [interval] ano(s) começando em [month_day_description] de [month_names] às [start_time], começando em [first_occurrence_date] e repetindo indefinidamente.

en: A multi-day event every [interval] year(s) starting on [month_day_description] of [month_names], starting [first_occurrence_date] and repeating until [series_end_date]
pt_BR: Um evento de vários dias a cada [interval] ano(s) começando em [month_day_description] de [month_names], começando em [first_occurrence_date] e repetindo até [series_end_date]

en: A multi-day event every [interval] year(s) starting on day [month_number] of [month_names] at [start_time], happening [count] times
pt_BR: Um evento de vários dias a cada [interval] ano(s) começando no dia [month_number] de [month_names] às [start_time], acontecendo [count] vezes

en: A multi-day event every [interval] year(s) starting on day [month_number] of [month_names] at [start_time], repeating indefinitely
pt_BR: Um evento de vários dias a cada [interval] ano(s) começando no dia [month_number] de [month_names] às [start_time], repetindo indefinidamente

en: A multi-day event every [interval] year(s) starting on day [month_number] of [month_names] at [start_time], repeating until [series_end_date]
pt_BR: Um evento de vários dias a cada [interval] ano(s) começando no dia [month_number] de [month_names] às [start_time], repetindo até [series_end_date]

en: A multi-day event every [interval] year(s) starting on day [month_number] of [month_names], happening [count] times
pt_BR: Um evento de vários dias a cada [interval] ano(s) começando no dia [month_number] de [month_names], acontecendo [count] vezes

en: A multi-day event every [interval] year(s) starting on day [month_number] of [month_names], repeating indefinitely
pt_BR: Um evento de vários dias a cada [interval] ano(s) começando no dia [month_number] de [month_names], repetido indefinidamente

en: A multi-day event every [interval] year(s) starting on day [month_number] of [month_names], repeating until [series_end_date]
pt_BR: Um evento de vários dias a cada [interval] ano(s) começando no dia [month_number] de [month_names], repetindo até [series_end_date]

en: A multi-day event every [interval] year(s) starting on day [month_number] of [month_names], starting [first_occurrence_date] and repeating indefinitely
pt_BR: Um evento de vários dias a cada [interval] ano(s) começando no dia [month_number] de [month_names] às [start_time], começando em [first_occurrence_date] e repetindo indefinidamente.

[ctx: A note about what this shows when "Next Event" is the countdown type.]
en: On “Next Event” type of countdown, this text will only show when there are no events to show.
pt_BR: No tipo de contagem regressiva "Próximo Evento", esse texto só será mostrado quando não houver eventos para mostrar.

en: Actions
pt_BR: Ações

en: Add
pt_BR: Adicionar

en: Add %1$s
pt_BR: Adicionar %1$s

en: Add Exception
pt_BR: Adicionar Exceção

en: Add Exclusion
pt_BR: Adicionar Exclusão

en: Add More
pt_BR: Adicionar mais

en: Add New
pt_BR: Adicionar novo

en: Add New %1$s %2$s
pt_BR: Adicionar novo %1$s %2$s

en: Add New %1$s on %2$s
pt_BR: Adicionar novo %1$s em %2$s

en: Add New %s
pt_BR: Adicionar novo %s

en: Add Rule
pt_BR: Adicionar regra

en: Add a filter
pt_BR: Adicionar filtro

en: Add another
pt_BR: Adicionar outro

en: Add events to Series
pt_BR: Adicionar eventos à série

en: Add field
pt_BR: Adicionar campo

en: Add more events
pt_BR: Adicionar mais eventos

en: Additional %1$s Fields
pt_BR: Campos %1$s adicionais

en: Additional Field
pt_BR: Campos Adicionais

en: Additional Fields
pt_BR: Campos Adicionais

en: Additional Fields Label
pt_BR: Etiqueta de campos adicionais

en: Additional Fields Value
pt_BR: Valor dos campos adicionais

en: Address
pt_BR: Endereço

en: Address:
pt_BR: Endereço:

en: Adjust the event start date to change the recurrence pattern.
pt_BR: Ajustar o data de início do evento para alterar o padrão de recorrência.

[ctx: Admin referer error message.]
en: The event is not valid.
pt_BR: O evento não é válido.

[ctx: Admin referer error message.]
en: The provided nonce is not valid.
pt_BR: O nonce fornecido não é válido.

en: After
pt_BR: Depois

en: After HTML
pt_BR: Após HTML

en: All
pt_BR: Todos

en: All %1$s
pt_BR: Todos os %1$s

en: All %1$s for %2$s
pt_BR: Todos os %1$s para %2$s

en: All Day
pt_BR: O dia todo

en: All Day.
pt_BR: Dia inteiro

en: All Events Link
pt_BR: Link Todos os Eventos

en: All day
pt_BR: O dia todo

[ctx: All day label for event]
en: All day
pt_BR: O dia todo

en: Allow users to decide whether to show all instances of a recurring event on list-style views.
pt_BR: Permite que os usuários decidam se desejam mostrar todas as instâncias de um evento recorrente nas exibições em lista.

en: Allow users to limit list-style views to only show the next event in each Series.
pt_BR: Permitir usuários a limitar a visualização em estilo de lista para mostrar apensas o próximo evento em cada série.

en: An all day event every [interval] day(s) at [start_time], happening [count] times
pt_BR: Um evento de dia inteiro ocorrendo a cada [interval] dias às [start_time], acontecendo [count] vezes

en: An all day event every [interval] day(s) at [start_time], repeating indefinitely
pt_BR: Um evento de dia inteiro a cada [interval] dias às [start_time], repetindo indefinidamente

en: An all day event every [interval] day(s) at [start_time], repeating until [series_end_date]
pt_BR: Um evento que dura um dia inteiro a cada [interval] dia(s) às [start_time], repetindo até [series_end_date]

en: An all day event every [interval] day(s), happening [count] times
pt_BR: Um evento de dia inteiro ocorrendo a cada [interval] dia(s), acontecendo [count] vezes

en: An all day event every [interval] day(s), repeating indefinitely
pt_BR: Um evento de dia inteiro a cada [interval] dias, repetindo indefinidamente

en: An all day event every [interval] day(s), repeating until [series_end_date]
pt_BR: Um evento que dura um dia inteiro a cada [interval] dia(s), repetindo até [series_end_date]

en: An all day event every [interval] month(s) on [month_day_description] at [start_time], happening [count] times
pt_BR: Um evento que dura um dia inteiro a cada [interval] mês(meses) começando em [month_day_description] às [start_time], acontecendo [count] vezes

en: An all day event every [interval] month(s) on [month_day_description] at [start_time], repeating indefinitely
pt_BR: Um evento que dura um dia inteiro a cada [interval] mês(meses) em [month_day_description] às [start_time], repetindo indefinidamente

en: An all day event every [interval] month(s) on [month_day_description] at [start_time], repeating until [series_end_date]
pt_BR: Um evento que dura um dia inteiro a cada [interval] mês(meses) em [month_day_description] às [start_time], repetindo até [series_end_date]

en: An all day event every [interval] month(s) on [month_day_description], happening [count] times
pt_BR: Um evento que dura um dia inteiro a cada [interval] mês(meses) em [month_day_description], acontecendo [count] vezes

en: An all day event every [interval] month(s) on [month_day_description], repeating indefinitely
pt_BR: Um evento que dura um dia inteiro a cada [interval] mês(es) em [month_day_description], repetido indefinidamente

en: An all day event every [interval] month(s) on [month_day_description], repeating until [series_end_date]
pt_BR: Um evento que dura um dia inteiro a cada [interval] mês(meses) em [month_day_description], repetindo até [series_end_date]

en: An all day event every [interval] month(s) on day [month_number] of the month at [start_time], happening [count] times
pt_BR: Um evento que dura um dia inteiro a cada [interval] mês(meses) no dia [month_number] do mês às [start_time], acontecendo [count] vezes

en: An all day event every [interval] month(s) on day [month_number] of the month at [start_time], repeating indefinitely
pt_BR: Um evento que dura um dia inteiro a cada [interval] mês(meses) no dia [month_number] do mês às [start_time], repetindo indefinidamente

en: An all day event every [interval] month(s) on day [month_number] of the month at [start_time], repeating until [series_end_date]
pt_BR: Um evento que dura um dia inteiro a cada [interval] mês(meses) no dia [month_number] do mês às [start_time], repetindo até [series_end_date]

en: An all day event every [interval] month(s) on day [month_number] of the month, happening [count] times
pt_BR: Um evento que dura um dia inteiro a cada [interval] mês(meses) no dia [month_number] do mês, acontecendo [count] vezes

en: An all day event every [interval] month(s) on day [month_number] of the month, repeating indefinitely
pt_BR: Um evento que dura um dia inteiro a cada [interval] mês(meses) no dia [month_number] do mês, repetindo indefinidamente

en: An all day event every [interval] month(s) on day [month_number] of the month, repeating until [series_end_date]
pt_BR: Um evento que dura um dia inteiro a cada [interval] mês(meses) no dia [month_number] do mês, repetindo até [series_end_date]

en: An all day event every [interval] month(s) on day [month_number] of the month, starting [first_occurrence_date] and repeating indefinitely
pt_BR: Um evento de dia inteiro a cada [interval] mês(es) no dia [month_number] do mês, começando em [first_occurrence_date] e repetindo indefinidamente

en: An all day event every [interval] week(s) on [days_of_week] at [start_time], happening [count] times
pt_BR: Um evento de vários dias a cada [interval] semana(s) na [days_of_week] às [start_time], acontecendo [count] vezes

en: An all day event every [interval] week(s) on [days_of_week] at [start_time], repeating indefinitely
pt_BR: Um evento que dura um dia inteiro a cada [interval] semana(s) na [days_of_week] às [start_time], repetindo indefinidamente

en: An all day event every [interval] week(s) on [days_of_week] at [start_time], repeating until [series_end_date]
pt_BR: Um evento que dura o dia todo a cada [interval] semana(s), nas(os) [days_of_week] à(s) [start_time] , repetindo até [series_end_date]

en: An all day event every [interval] week(s) on [days_of_week], happening [count] times
pt_BR: Um evento que dura um dia inteiro a cada [interval] semana(s) na [days_of_week], acontecendo [count] vezes

en: An all day event every [interval] week(s) on [days_of_week], repeating indefinitely
pt_BR: Um evento que dura um dia inteiro a cada [interval] semana(s) começando na [days_of_week], repetindo indefinidamente

en: An all day event every [interval] week(s) on [days_of_week], repeating until [series_end_date]
pt_BR: Um evento que dura o dia inteiro a cada [interval] semana(s), nas(os) [days_of_week], repetindo até [series_end_date]

en: An all day event every [interval] year(s) on [month_day_description] of [month_names] at [start_time], happening [count] times
pt_BR: Um evento que dura o dia inteiro a cada [interval] ano(s) em [month_day_description] de [month_name] às [start_time], acontecendo [count] vezes

en: An all day event every [interval] year(s) on [month_day_description] of [month_names] at [start_time], repeating indefinitely
pt_BR: Um evento que dura um dia inteiro a cada [interval] ano(s) em [month_day_description] de [month_names] às [start_time], repetindo indefinidamente

en: An all day event every [interval] year(s) on [month_day_description] of [month_names] at [start_time], repeating until [series_end_date]
pt_BR: Um evento que dura o dia todo a cada [interval] ano(s) em [month_day_description] de [month_names] às [start_time], repetindo até [series_end_date]

en: An all day event every [interval] year(s) on [month_day_description] of [month_names], happening [count] times
pt_BR: Um evento que dura o dia inteiro a cada [interval] ano(s) em [month_day_description] de [month_name], acontecendo [count] vezes

en: An all day event every [interval] year(s) on [month_day_description] of [month_names], repeating indefinitely
pt_BR: Um evento que dura um dia inteiro a cada [interval] ano(s) em [month_day_description] de [month_names], repetindo indefinidamente

en: An all day event every [interval] year(s) on [month_day_description] of [month_names], repeating until [series_end_date]
pt_BR: Um evento que dura um dia inteiro a cada [interval] ano(s) em [month_day_description] de [month_names] , repetindo até [series_end_date]

en: An all day event every [interval] year(s) on [month_day_description] of [month_names], starting [first_occurrence_date] and repeating until [series_end_date]
pt_BR: Um evento de dia inteiro a cada [interval] ano(s) começando em [month_day_description] de [month_names], começando em [first_occurrence_date] e repetindo até [series_end_date]

en: An all day event every [interval] year(s) on day [month_number] of [month_names] at [start_time], happening [count] times
pt_BR: Um evento que dura o dia inteiro a cada [interval] ano(s) no dia [month_number] de [month_names] às [start_time], acontecendo [count] vezes

en: An all day event every [interval] year(s) on day [month_number] of [month_names] at [start_time], repeating indefinitely
pt_BR: Um evento que dura um dia inteiro a cada [interval] ano(s) no dia [month_number] de [month_names] às [start_time], repetindo indefinidamente

en: An all day event every [interval] year(s) on day [month_number] of [month_names] at [start_time], repeating until [series_end_date]
pt_BR: Um evento que dura o dia inteiro a cada [interval] ano(s) no dia [month_number] de [month_names] às [start_time] repetindo até [series_end_date]

en: An all day event every [interval] year(s) on day [month_number] of [month_names], happening [count] times
pt_BR: Um evento que dura o dia inteiro a cada [interval] ano(s) no dia [month_number] de [month_names], acontecendo [count] vezes

en: An all day event every [interval] year(s) on day [month_number] of [month_names], repeating indefinitely
pt_BR: Um evento que dura um dia inteiro a cada [interval] ano(s) no dia [month_number] de [month_names], repetindo indefinidamente

en: An all day event every [interval] year(s) on day [month_number] of [month_names], repeating until [series_end_date]
pt_BR: Um evento que dura o dia inteiro a cada [interval] ano(s) no dia [month_number] de [month_names], repetindo até [series_end_date]

en: An all day event every [interval] year(s) on day [month_number] of [month_names], starting [first_occurrence_date] and repeating indefinitely
pt_BR: Um evento de dia inteiro a cada [interval] ano(s) começando no dia [month_number] de [month_names] às [start_time], começando em [first_occurrence_date] e repetindo indefinidamente.

en: An all day event every [interval] year(s) on day [month_number] of [month_names], starting [first_occurrence_date] and repeating until [series_end_date]
pt_BR: Um evento de dia inteiro a cada [interval] ano(s) começando no dia [month_number] de [month_names] às [start_time], começando em [first_occurrence_date] e repetindo até [series_end_date]

[ctx: An error raised in the context of duplicating an event.]
en: A valid event could not be found.
pt_BR: Um evento válido não pôde ser encontrado.

[ctx: An error raised in the context of duplicating an event.]
en: The post ID is missing from the request.
pt_BR: O ID do post está faltando na solicitação.

en: An event every [interval] day(s) that begins at [start_time], happening [count] times
pt_BR: Um evento a cada [interval] dia(s) que começa às [start_time], acontecendo [count] vezes

en: An event every [interval] day(s) that begins at [start_time], repeating indefinitely
pt_BR: Um evento ocorrendo a cada [interval] dias que começa às [start_time], repetindo indefinidamente

en: An event every [interval] day(s) that begins at [start_time], repeating until [series_end_date]
pt_BR: Um evento a cada [interval] dia(s) que começa às [start_time], repetindo até [series_end_date]

en: An event every [interval] month(s) that begins at [start_time] on [month_day_description], happening [count] times
pt_BR: Um evento a cada [interval] mês(meses) que começa às [start_time] em [month_day_description], acontecendo [count] vezes

en: An event every [interval] month(s) that begins at [start_time] on [month_day_description], repeating indefinitely
pt_BR: Um evento a cada [interval] mês(meses) que começa às [start_time] em [month_day_description], repetindo indefinidamente

en: An event every [interval] month(s) that begins at [start_time] on [month_day_description], repeating until [series_end_date]
pt_BR: Um evento a cada [interval] mês(meses) que começa às [start_time] em [month_day_description], repetindo até [series_end_date]

en: An event every [interval] month(s) that begins at [start_time] on day [month_number] of the month, happening [count] times
pt_BR: Um evento a cada [interval] mês(meses) que começa às [start_time] no dia [month_number] do mês, acontecendo [count] vezes

en: An event every [interval] month(s) that begins at [start_time] on day [month_number] of the month, repeating indefinitely
pt_BR: Um evento a cada [interval] mês(meses) que começa às [start_time] no dia [month_number] do mês, repetindo indefinidamente

en: An event every [interval] month(s) that begins at [start_time] on day [month_number] of the month, repeating until [series_end_date]
pt_BR: Um evento a cada [interval] mês(meses) que começa às [start_time] no dia [month_number] do mês, repetindo até [series_end_date]

en: An event every [interval] week(s) that begins at [start_time] on [days_of_week], happening [count] times
pt_BR: Um evento a cada [interval] semana(s) que começa às [start_time] na [days_of_week], acontecendo [count] vezes

en: An event every [interval] week(s) that begins at [start_time] on [days_of_week], repeating indefinitely
pt_BR: Um evento a cada [interval] semana(s) que começa às [start_time] na [days_of_week], repetindo indefinidamente

en: An event every [interval] week(s) that begins at [start_time] on [days_of_week], repeating until [series_end_date]
pt_BR: Um evento a cada [interval] semana(s), começando às [start_time] nas(os) [days_of_week], repetindo até [series_end_date]

en: An event every [interval] year(s) that begins at [start_time] on [month_day_description] of [month_names], happening [count] times
pt_BR: Um evento a cada [interval] ano(s) que começa às [start_time] em [month_day_description] de [month_names], acontecendo [count] vezes

en: An event every [interval] year(s) that begins at [start_time] on [month_day_description] of [month_names], repeating indefinitely
pt_BR: Um evento a cada [interval] ano(s) que começa às [start_time] em [month_day_description] de [month_names], repetindo indefinidamente

en: An event every [interval] year(s) that begins at [start_time] on [month_day_description] of [month_names], repeating until [series_end_date]
pt_BR: Um evento a cada [interval] ano(s) que começa às [start_time] em [month_day_description] de [month_names], repetindo até [series_end_date]

en: An event every [interval] year(s) that begins at [start_time] on day [month_number] of [month_names], happening [count] times
pt_BR: Um evento a cada [interval] ano(s) que começa às [start_time] no dia [month_number] de [month_names] acontecendo [count] vezes

en: An event every [interval] year(s) that begins at [start_time] on day [month_number] of [month_names], repeating indefinitely
pt_BR: Um evento a cada [interval] ano(s) que começa às [start_time] no dia [month_number] de [month_names], repetindo indefinidamente

en: An event every [interval] year(s) that begins at [start_time] on day [month_number] of [month_names], repeating until [series_end_date]
pt_BR: Um evento a cada [interval] ano(s) que começa às [start_time] no dia [month_number] de [month_names], repetindo até [series_end_date]

[ctx: An unspecified end date]
en: an unspecified date
pt_BR: uma data não especificada

en: Apr
pt_BR: Abr

en: April
pt_BR: Abril

en: Are you sure you want to delete this exception?
pt_BR: Você tem certeza que deseja excluir essa exceção?

en: Are you sure you want to delete this exclusion?
pt_BR: Você tem certeza de que deseja deletar essa exclusão?

en: Are you sure you want to trash all occurrences of these events?
pt_BR: Você tem certeza que quer mover para o lixo todas as ocorrências desses eventos?

en: Are you sure you wish to remove this field and its data from all events?
pt_BR: Tem certeza de que deseja remover este campo e seus dados de todos os eventos?

[ctx: As in: day 12 of the month]
en: of the month
pt_BR: do mês

en: Assign event to series
pt_BR: Atribuir evento a série

en: Aug
pt_BR: Ago

en: August
pt_BR: Agosto

en: Author
pt_BR: Autor

en: Automatically remove recurring event instances older than this
pt_BR: Automaticamente remover estâncias de eventos recorrentes mais antigos que este

en: Background Color
pt_BR: Cor de fundo

en: Before HTML
pt_BR: Antes HTMl

en: Before posting a new thread, please do a search to make sure your issue hasn't already been addressed. When posting please make sure to provide as much detail about the problem as you can (with screenshots or screencasts if feasible), and make sure that you've identified whether a plugin / theme conflict could be at play in your initial message.
pt_BR: Antes de publicar um novo tópico, por favor faça uma busca para garantir que sua dúvida não foi solucionada ainda. Quando postar, por favor, nos forneça todos os detalhes possíveis sobre o problema quanto você puder (com capturas de tela, se possível), e tenha certeza de que você identificou se algum plugin ou tema estão em conflito na sua mensagem inicial.

[ctx: Begins the line indicating on which month the event will occur]
en: in
pt_BR: em

[ctx: Begins the line indicating what day of the week the event will occur on]
en: On
pt_BR: Em

[ctx: Begins the line indicating when a recurrence time starts]
en: At
pt_BR: Às

[ctx: Begins the line indicating when a recurrence time starts]
en: From
pt_BR: De

en: Border Color
pt_BR: Cor da Borda

en: Border Radius
pt_BR: Raio da Borda

en: Break from Recurring Event
pt_BR: Separar do evento recorrente

en: Break from Series
pt_BR: Quebrar a série

en: Break this event out of its series and edit it independently
pt_BR: Quebrar este evento da série e editá-lo independentemente

en: Break this occurrence out of the recurring event and edit it independently
pt_BR: Separar essa ocorrência do evento recorrente e editar independentemente

en: Calendar Link
pt_BR: Link do Calendário

en: Calendar Links
pt_BR: Links do Calendário

en: Cancel
pt_BR: Cancelar

en: Categories
pt_BR: Categorias

en: Category
pt_BR: Categoria

en: Category Exclusion
pt_BR: Excluir Categoria

en: Change the default view for Mobile users.
pt_BR: Alterar a visão padrão para usurários mobile.

en: Check this to only show weekdays on Week View. This also affects the Events by Week widget.
pt_BR: Assinale para mostrar somente os dias da semana na visualização semanal. Isso também afetará a ferramenta Eventos por Semana.

en: Check this to show the After HTML from the text area below on events displayed via shortcode.
pt_BR: Marque isto para mostrar o HTML Após (na área de texto abaixo) nos eventos exibidos via shortcode.

en: Check this to show the Before HTML from the text area below on events displayed via shortcode.
pt_BR: Marque isto para mostrar o HTML Antes (na área de texto abaixo) nos eventos exibidos via shortcode.

en: City
pt_BR: Cidade

en: Clean up recurring events after
pt_BR: Limpar eventos recorrentes depois

en: Click to toggle datepicker
pt_BR: Clique para abrir o seletor de data

en: Close modal
pt_BR: Fechar modal

en: Color
pt_BR: Cor

en: Completed!
pt_BR: Finalizado!

en: Completion Message
pt_BR: Mensagem de conclusão

en: Condense %1$s Series
pt_BR: Condensar %1$s Series

en: Condense events in Series
pt_BR: Concentrar eventos em séries

[ctx: Confirmation message]
en: Are you sure you want to convert this recurring event instance into a single event? This cannot be undone.
pt_BR: Você tem certeza que deseja converter esse evento recorrente para um evento único? Isso não pode ser desfeito.

en: Contact your Host or your system administrator and ask to upgrade to the latest version of PHP.
pt_BR: Entre em contato com seu provedor de hospedagem ou com o administrador do sistema e solicite uma atualização para a versão mais recente do PHP.

en: Contain
pt_BR: Conter

en: Content
pt_BR: Conteúdo

en: Convert this occurrence to a single %1$s.
pt_BR: Converter essa ocorrência para único %1$s.

en: Cost
pt_BR: Custo

en: Countdown Completed Text:
pt_BR: Texto da contagem regressiva finalizada:

en: Countdown Number
pt_BR: Número da contagem regressiva

en: Countdown Text
pt_BR: Texto da contagem regressiva

en: Country
pt_BR: País

en: Cover
pt_BR: Capa

en: Create recurring events in advance for
pt_BR: Crie eventos recorrentes adiantados em

en: Create: <%= term %> (Draft)
pt_BR: Criar: <%= term %> (Rascunho)

en: Custom
pt_BR: Personalizada

en: Custom Content
pt_BR: Conteúdo personalizado

en: Custom Fields
pt_BR: Campos personalizados

en: Custom field deleted.
pt_BR: Campo personalizado excluído.

en: Custom field updated.
pt_BR: Campo personalizado atualizado.

en: Custom recurrences must have a type selected.
pt_BR: As recorrências personalizadas devem ter um tipo selecionado.

en: Custom recurrences must have all data present.
pt_BR: As recorrências personalizadas devem ter todos os dados presentes.

en: Customizable HTML to display after the event.
pt_BR: HTML customizável para mostrar após o evento.

en: Customizable HTML to display before the event.
pt_BR: HTML customizável para mostrar antes do evento.

en: Daily
pt_BR: Diário

en: Date
pt_BR: Data

en: Date Selector
pt_BR: Seletor de data

en: Date Tag
pt_BR: Rótulo Data

en: Date in YYY-MM-DD or YYYY-MM format
pt_BR: Data no formato YYY-MM-DD ou YYYY-MM

en: Date out of range.
pt_BR: Data fora do intervalo.

en: Date/Time
pt_BR: Data/Hora

en: Day
pt_BR: Dia

en: Day Hover Color
pt_BR: Cor do dia ao passar o mouse

en: Day Number Color
pt_BR: Cor do número do dia

en: Day Number Typography
pt_BR: Tipografia do número do dia

en: Day of Week Color
pt_BR: Cor do dia da semana

en: Day of Week Typography
pt_BR: Tipografia do dia da semana

en: Day of week
pt_BR: Dia da semana

en: Days
pt_BR: Dias

en: Dec
pt_BR: Dez

en: December
pt_BR: Dezembro

en: Default
pt_BR: Padrão

en: Default Content
pt_BR: Conteúdo Padrão

en: Default address
pt_BR: Endereço padrão

en: Default city
pt_BR: Cidade padrão

en: Default country
pt_BR: País padrão

en: Default mobile view
pt_BR: Visão padrão em dispositivos móveis

en: Default organizer
pt_BR: Organizadores padrão

[ctx: Default organizer section header]
en: Organizer
pt_BR: Organizador

en: Default phone
pt_BR: Telefone padrão

en: Default postal code/zip code
pt_BR: CEP padrão

en: Default state/province
pt_BR: Estado/UF Padrão

en: Default venue
pt_BR: Local padrão

en: Delete
pt_BR: Deletar

en: Delete Recurring Event Permanently
pt_BR: Excluir evento recorrente permanentemente

en: Delete Series Permanently
pt_BR: Apaga série permanentemente

en: Delete This
pt_BR: Delete isso

en: Delete all events in this series permanently
pt_BR: Apagar todos os eventos nesta série permanentemente

en: Delete all occurrences of this recurring event permanently
pt_BR: Excluir permanentemente todas as ocorrências desse evento recorrente

[ctx: Describes a day of the month (e.g. "day 5" or "day 27")]
en: day %1$s
pt_BR: %1$sº dia

en: Description
pt_BR: Descrição

[ctx: Description of the Events By Week Widget.]
en: Display %1$s by day for the week.
pt_BR: Mostrar %1$s por dia para a semana.

[ctx: Description of the Events Calendar Widget.]
en: Displays this month's events.
pt_BR: Mostra os eventos desse mês.

en: Descriptions
pt_BR: Descrições

en: Details
pt_BR: Detalhes

en: Display Images
pt_BR: Exibir imagens

en: Display Seconds
pt_BR: Mostrar segundos

en: Display images as a grid on Photo View
pt_BR: Mostrar imagens como grid na visualização em Foto

en: Display:
pt_BR: Mostrar:

en: Displays a list of upcoming events at a specific venue.
pt_BR: Mostra uma lista dos próximos eventos em um local específico.

en: Displays the time remaining until a specified event.
pt_BR: Mostra o tempo que falta para um evento específico.

en: Distance
pt_BR: Distância

en: Distance unit
pt_BR: Unidade de distância

en: Draft
pt_BR: Rascunho

en: Draft %s
pt_BR: Rascunho %s

en: Dropdown
pt_BR: Menu Cortina

en: Duplicate
pt_BR: Duplicar

en: Edit
pt_BR: Editar

en: Edit %1$s %2$s
pt_BR: Editar %1$s %2$s

en: Edit %s
pt_BR: Editar %s

en: Edit All
pt_BR: Editar Todos

en: Edit Future Events
pt_BR: Editar Próximos Eventos

en: Edit Recurring %1$s
pt_BR: Editar %1$s recorrente

en: Edit Recurring Event
pt_BR: Editar evento recorrente

en: Edit Series
pt_BR: Editar séries

en: Edit Single
pt_BR: Editar apenas este

en: Edit Upcoming
pt_BR: Editar próximos

en: Edit all events in this series
pt_BR: Editar todos os eventos desta série

en: Edit all occurrences of this recurring event
pt_BR: Editar todas as ocorrências desse evento recorrente

en: Edit series
pt_BR: Editar séries

en: Email
pt_BR: E-mail

en: Email Color
pt_BR: Cor do E-mail

en: Email Typography
pt_BR: Tipografia do E-mail

en: Enable the After HTML (below) on shortcodes.
pt_BR: Ative o HTML Após (abaixo) nos shortcodes.

en: Enable the Before HTML (below) on shortcodes.
pt_BR: Ative o HTML Antes (abaixo) nos shortcodes.

en: Enable the Events Manager as the default page for viewing Events on the Administration page.
pt_BR: Habilitar o gerenciador de eventos como página padrão para visualizar eventos na página de administração.

en: End Date
pt_BR: Data de Término

en: Ends
pt_BR: Final

en: Enter Location. Search for %s by Location.
pt_BR: Informe a localização. Pesquisar por %s pela localização.

en: Enter a custom Google Maps API key
pt_BR: Insira uma chave personalizada da API do Google Maps

en: Enter a search keyword.
pt_BR: Insira uma palavra chave de pesquisa.

en: Enter a venue name or ID.
pt_BR: Insira um nome de local ou ID

en: Enter an author login or ID.
pt_BR: Inserir um login de autor ou ID.

en: Enter an organizer name or ID.
pt_BR: Insira um nome de organizador ou ID.

en: Enter field label
pt_BR: Insira o rótulo do campo

en: Enter your API Key
pt_BR: Adicione sua chave de API

en: Error:
pt_BR: Erro:

en: Event Cats
pt_BR: Categorias do Evento

en: Event Cost
pt_BR: Preço do Evento

en: Event Count
pt_BR: Contador do evento

en: Event Countdown
pt_BR: Contagem regressiva do evento

en: Event Datetime
pt_BR: Data e hora do evento

en: Event Description
pt_BR: Descrição do evento

en: Event Details
pt_BR: Detalhes do evento

en: Event Navigation
pt_BR: Navegação do Evento

en: Event Options
pt_BR: Opções do Evento

en: Event Series
pt_BR: Série de Eventos

en: Event Series Recurrence Day of Week
pt_BR: Dia da Semana Recorrente da Série de Eventos

en: Event Time
pt_BR: Hora do evento

en: Event Title
pt_BR: Título do Evento

en: Event Venue
pt_BR: Local do evento

[ctx: Event admin duplicate link label.]
en: Duplicate
pt_BR: Duplicar

[ctx: Event admin list duplicate link aria label.]
en: Duplicate event
pt_BR: Duplicar evento

en: Event will not occur:
pt_BR: Evento não ocorrerá:

en: Event:
pt_BR: Evento:

en: Events
pt_BR: Eventos

en: Events Bar
pt_BR: Barra de Eventos

en: Events Countdown
pt_BR: Contagem Regressiva para Eventos

en: Events Featured Venue
pt_BR: Local Destacado de Eventos

en: Events List
pt_BR: Lista de Eventos

en: Events Manager
pt_BR: Gerenciador de Eventos

en: Events Per Page
pt_BR: Eventos por página

en: Events View
pt_BR: Visualização de Eventos

en: Events in this Series
pt_BR: Eventos nessa série

en: Events:
pt_BR: Eventos

en: Every
pt_BR: Todo

en: Exceptions
pt_BR: Exceções

en: Exclude
pt_BR: Excluir

en: Expected an array but received a variable of type '%s'
pt_BR: Esperava uma array mas recebeu uma variável do tipo '%s'

en: Featured
pt_BR: Em destaque

en: Featured Events
pt_BR: Eventos Destacados

en: Featured Image
pt_BR: Imagem destacada

en: Feb
pt_BR: Fev

en: February
pt_BR: Fevereiro

en: Field Label
pt_BR: Rótulo do campo

en: Field Type
pt_BR: Formato do Campo

en: Fifth
pt_BR: Quinto

en: Fill
pt_BR: Preencher

en: Filter Bar
pt_BR: Barra de filtro

en: Filters
pt_BR: Filtros

en: Find Events Button
pt_BR: Botão Procurar Eventos

en: First
pt_BR: Primeiro

en: Fix geolocation data
pt_BR: Informações de geolocalização fixas

en: Fix venues data
pt_BR: Informações fixas de locais

en: Fixed geolocation data for %d venues
pt_BR: Informação de geolocalização fixa para locais %d

en: Footer
pt_BR: Rodapé

en: Footer Navigation
pt_BR: Navegação de Rodapé

en: Fourth
pt_BR: Quarto

en: Frequency of recurring event must be a number
pt_BR: A frequência de recorrência do evento deve ser um número

en: Friday
pt_BR: Sexta

en: From
pt_BR: De

en: Front-end recurring event instances toggle
pt_BR: Toggle do front-end para eventos recorrentes

en: Future Event
pt_BR: Evento Futuro

en: Future Event Background Color
pt_BR: Cor de Fundo de Evento(s) Futuro(s)

en: Generate JSON-LD data
pt_BR: Gerar dados JSON-LD

en: Get %1$s
pt_BR: Comprar %1$s

en: Get Directions
pt_BR: Como chegar

en: Get ready for the new recurring events!
pt_BR: Prepare-se para os novos eventos recorrentes!

en: Google Maps API geocode resolution is only supported with a custom API key.
pt_BR: A API do Google Maps tem suporte para resolução de geocodificação apenas com uma chave de API personalizada.

en: Google Maps API replied with an error status to the request: %s
pt_BR: A API do Google Maps respondeu com um status de erro para a sua solicitação: %s

en: Google Maps API response is missing some data.
pt_BR: A API do Google Maps tem dados ausentes.

en: Google Maps API returned a malformed response.
pt_BR: A API do Google Maps retornou uma resposta malformatada.

en: Grid Color
pt_BR: Cor do Grid

en: Has %s
pt_BR: Tem %s

[ctx: Header for the organizer settings section header]
en: Organizers
pt_BR: Organizadores

en: Heading
pt_BR: Cabeçalho

en: Heading Color
pt_BR: Cor do cabeçalho

en: Headings
pt_BR: Cabeçalhos

en: Height
pt_BR: Altura

en: Hide
pt_BR: Não mostrar

en: Hide Details
pt_BR: Esconder Detalhes

en: Hide Recurring %s
pt_BR: Esconder %s recorrentes

en: Hide location search
pt_BR: Não mostrar busca de local

en: Hide related events
pt_BR: Esconder eventos relacionados

en: Hide this widget if there are no upcoming events
pt_BR: Esconda este widget se não houver eventos futuros

en: Hide weekends on Week View
pt_BR: Esconder semanas na visão por Semana

en: Highlight Color:
pt_BR: Cor de destaque:

en: Horizontal Layout
pt_BR: Layout horizontal

en: Icon Color
pt_BR: Cor do Ícone

en: If this is your first time using The Events Calendar Pro, you're in for a treat and are already well on your way to creating a first event. Here are some basics we've found helpful for users jumping into it for the first time:
pt_BR: Se essa é a sua primeira vez utilizando o Events Calendar PRO, você está pronto para a tarefa, e está na direção para criar o seu primeiro evento. Aqui estão alguns princípios básicos que acreditamos que serão úteis para usuários utilizando o calendário pela primeira vez:

en: Ignored
pt_BR: Ignorado

en: In a location
pt_BR: Num local

en: Inactive State
pt_BR: Estado Inativo

en: Include
pt_BR: Incluir

en: Include this field on all new events in the Gutenberg block editor
pt_BR: Inclua este campo em todos os novos eventos no editor de blocos do Gutenberg

en: Is
pt_BR: É

en: Is Not
pt_BR: Não é

en: January
pt_BR: Janeiro

[ctx: Joins the last item in a list of items (i.e. the "and" in Monday, Tuesday, and Wednesday)]
en: and
pt_BR: e

en: July
pt_BR: Julho

en: June
pt_BR: Junho

en: Keyword
pt_BR: Palavra Chave

en: Kilometers
pt_BR: Quilômetros

en: Label Color
pt_BR: Cor da etiqueta

en: Label Typography
pt_BR: Tipografia da etiqueta

[ctx: Label for an all-day event.]
en: All day
pt_BR: O dia todo

[ctx: Label for link to map view.]
en: View %1s on a map.
pt_BR: Ver %1s no mapa.

[ctx: Label for link to map view.]
en: View %1s.
pt_BR: Ver %1s.

[ctx: Label for option to set a custom color.]
en: Custom
pt_BR: Padrão

[ctx: Label for the "countdown to a single event" option.]
en: Next upcoming event
pt_BR: Próximo evento

[ctx: Label for the "countdown to a single event" option.]
en: Specific event
pt_BR: Evento específico

[ctx: Label for the default option.]
en: Use Event Bar Color
pt_BR: Usar a cor da barra de evento

[ctx: Label for the map pin control]
en: Map Pin
pt_BR: Alfinete no Mapa

en: Labels
pt_BR: Etiquetas

en: Last
pt_BR: Último

en: Legacy Event
pt_BR: Evento legado

en: Link Color
pt_BR: Cor do Link

en: Link Typography
pt_BR: Tipografia do Link

[ctx: Link ot the Events Manager page]
en: Back to Manager
pt_BR: Voltar para o Gerenciador

[ctx: Link ot the Events Manager page]
en: Manager
pt_BR: Gerenciador

[ctx: Link title]
en: Convert to Single
pt_BR: Converter para único

en: Link to Organizer Profile
pt_BR: Link para o perfil do organizador

en: Link to Venue Profile
pt_BR: Link para o perfil do local

en: List
pt_BR: Lista

en: Loading...
pt_BR: Carregando…

en: Location
pt_BR: Local

[ctx: Lowercase plural name of the Series post type]
en: series
pt_BR: séries

[ctx: Lowercase singular name of the Series post type]
en: series
pt_BR: série

en: Map
pt_BR: Mapa

en: Map view search distance limit
pt_BR: Limite de distância da busca na visualização de Mapa

en: March
pt_BR: Março

en: Match all
pt_BR: Obedecer todas as condições

en: Match any
pt_BR: Obedecer qualquer uma das condições

en: Max Width
pt_BR: Largura máxima

en: Maximum Events
pt_BR: Número máximo de Eventos

en: May
pt_BR: Mai

[ctx: Message to display for inline shortcodes when the event is private.]
en: %1$sYou must log in to access this content.%2$s
pt_BR: %1$sVocê deve fazer login para acessar este conteúdo.%2$s

en: Message to display when the countdown is complete.
pt_BR: Mensagem para mostrar quando a contagem regressiva estiver completa.

en: Miles
pt_BR: Milhas

en: Mini Calendar
pt_BR: Mini Calendário

en: Monday
pt_BR: Segunda

en: Month
pt_BR: Mês

en: Month Label Color
pt_BR: Cor do mês

en: Month Label Typography
pt_BR: Tipografia do mês

en: Month Separator
pt_BR: Separador de mês

en: Month View Events Per Day
pt_BR: Eventos por dia na visualização mensal

en: Monthly
pt_BR: Mensal

en: Monthly custom recurrences cannot have a dash set as the day to occur on.
pt_BR: Recorrências mensais personalizadas não podem ter um traço definido como o dia de ocorrência.

en: Months
pt_BR: Meses

en: Move all events in this series to the Trash
pt_BR: Move todos os eventos desta série para o Lixo

en: Move all occurrences of this recurring event to the Trash
pt_BR: Mover todas as ocorrências desse evento recorrente para a lixeira

en: Name
pt_BR: Nome

en: Navigation
pt_BR: Navegação

en: Navigation Arrows Color
pt_BR: Cor das setas de navegação

en: Near
pt_BR: Perto

en: Never
pt_BR: Nunca

en: New %s
pt_BR: Nova %s

en: Next
pt_BR: Próx.

en: Next %1$s
pt_BR: %1$s seguinte

en: Next Event
pt_BR: Próximo Evento

en: Next day
pt_BR: Dia seguinte

en: Next month
pt_BR: Próximo Mês

en: Next week
pt_BR: Próxima semana

en: No
pt_BR: Não

en: No %s found
pt_BR: Nenhuma %s encontrada

en: No %s found in Trash
pt_BR: Nenhuma %s encontrada na lixeira

en: No Default
pt_BR: Sem padrões pré-definidos

en: No default set
pt_BR: Sem pré-definições

en: No events available to attach to a series.
pt_BR: Sem eventos disponíveis para anexar à uma série

en: No results were found for %1$s in or near <strong>"%2$s"</strong> this week. Try searching another week.
pt_BR: Não foram encontrados resultados para %1$s em ou próximo de <strong>"%2$s"</strong> nesta semana. Tente procurar em outra semana.

en: No results were found for %1$s in or near <strong>"%2$s"</strong>.
pt_BR: Nenhum resultado foi encontrado para %1$s em ou perto de <strong>"%2$s"</strong>.

en: No results were found for this week. %1$s
pt_BR: Não há resultados para essa semana. %1$s

en: No results were found for this week. Try searching another week.
pt_BR: Não há resultados para essa semana. Tente buscar em outra semana.

en: No saved organizers yet.
pt_BR: Ainda não há organizadores salvos.

en: No saved venues yet.
pt_BR: Nenhum local cadastrado ainda.

en: None
pt_BR: Nenhuma

en: Not an event post.
pt_BR: Não é um post de evento.

en: Note: the Day View only supports YYYY-MM-DD date formats as well as relative date formats like "yesterday", "today", "tomorrow", "+3 days", etc.
pt_BR: Nota: a visualizaçãop por dia só suporta o formato de data YYYY-MM-DD assim como formatos de data relativos como, "ontem", "hoje", "amanhã", "daqui a 3 dias", etc.

[ctx: Notes on recommended image size for map pins.]
en: Google recommends a marker no more than 80px tall.
pt_BR: O Google recomenda um marcador com no máximo 80px de altura.

en: Notices
pt_BR: Avisos

en: November
pt_BR: Novembro

en: Number of events to list below the mini calendar:
pt_BR: Número de eventos a serem listados abaixo do mini calendário:

en: Number of events to show per day:
pt_BR: Numero de eventos por dia a mostrar:

en: Number of events to show:
pt_BR: Número de eventos a exibir:

en: Object Fit
pt_BR: Ajuste de objeto

en: Oct
pt_BR: Out

en: October
pt_BR: Outubro

en: On
pt_BR: Em

en: On &#8220;Future Event&#8221; type of countdown, it will go to the next event after the current event starts.
pt_BR: No tipo de contagem regressiva para &#8220;Evento Futuro&#8221; , a contagem será válida para o próximo evento após o início do evento atual.

en: On &#8220;Next Event&#8221; type of countdown, this text will only show when there are no events to show.
pt_BR: No &#8220;Próximo Evento&#8221; tipo de contagem regressiva, este texto só será exibido quando não houver eventos para mostrar.

en: On and After
pt_BR: Agora e depois

en: On and Before
pt_BR: Agora e antes

en: On hover
pt_BR: Ao passar o mouse

en: On the
pt_BR: Em

en: Once
pt_BR: Uma vez

en: One all day event on [single_date]
pt_BR: Um evento de dia todo em [single_date]

en: One all day event on [single_date] at [start_time]
pt_BR: Um evento que dura um dia inteiro em [single_date] às [start_time]

en: One event on [single_date] at [start_time]
pt_BR: Um evento em [single_date] às [start_time]

en: One multi-day event starting on [single_date]
pt_BR: Um evento de vários dias começando em [single_date]

en: One multi-day event starting on [single_date] at [start_time]
pt_BR: Um evento de vários dias começando em [single_date] às [start_time]

en: One per line
pt_BR: Um(a) por linha

en: Ongoing
pt_BR: Em andamento

en: Only Featured Events
pt_BR: Só eventos em destaque

en: Opacity
pt_BR: Opacidade

en: Options (one per line)
pt_BR: Opções (uma por linha)

en: Options selected here will override what was selected in the "General Theme" and "Global Elements" sections
pt_BR: As opções selecionadas aqui substituirão o que foi selecionado nas seções "Tema geral" e "Elementos Globais"

en: Organizer
pt_BR: Organizadores

en: Organizer scheduled for: <strong>%1$s</strong>. <a target="_blank" href="%2$s">Preview organizer</a>
pt_BR: Organizador agendado para: <strong>%1$s</strong>.<a target="_blank" href="%2$s">Visualizar organizador</a>

en: Other
pt_BR: Outro

en: Otherwise, if you're feeling adventurous, you can get started by heading to the Events menu and adding your first event.
pt_BR: De qualquer forma, se você está se sentindo aventuroso, você pode começar clicando no menu Eventos e adicionando o seu primeiro evento.

en: Our number one goal is helping you succeed, and to whatever extent possible, we'll help troubleshoot and guide your customizations or tweaks. While we won't build your site for you, and we can't guarantee we'll be able to get you 100% integrated with every theme or plugin out there, we'll do all we can to point you in the right direction and to make you -- and your client, as is often more importantly the case -- satisfied.
pt_BR: Nosso objetivo número um é ajudá-lo a ter sucesso, e de alguma forma, ajudáramos você a corrigir problemas e guiaremos você com suas customizações e truques. Enquanto nós não criaremos o site para você, nós podemos garantir que poderemos torná-lo 100% integrado a qualquer tema ou plugin que você esteja usando, faremos o possível para deixá-lo na direção correta e deixar você -- e seu cliente, como é mais provável -- satisfeitos.

[ctx: Parenthetical text for the link to the entire series.]
en: (See All)
pt_BR: (Ver Todos)

en: Past Event Background Color
pt_BR: Cor de fundo de evento(s) passado(s)

en: Pending
pt_BR: Pendente

en: Phone
pt_BR: Telefone

en: Phone Color
pt_BR: Cor do Telefone

en: Phone Typography
pt_BR: Tipografia do Telefone

en: Phone number
pt_BR: Número de telefone

en: Photo Background Color
pt_BR: Cor de fundo da foto

en: Photo View
pt_BR: Visualização por foto

[ctx: Placeholder label for taxonomy filter dropdown.]
en: Select a Taxonomy Term
pt_BR: Selecione um termo de taxonomia

[ctx: Placeholder text for a day of the week (or days of the week) before the user has selected any]
en: [day]
pt_BR: [dia]

[ctx: Placeholder text for a month (or months) before the user has selected any]
en: [month]
pt_BR: [mês]

[ctx: Plugin A "and" Plugin B]
en:  and
pt_BR: e

[ctx: Plural name of Organizer Category, without the Linked Post label]
en: Categories
pt_BR: Categorias

[ctx: Plural name of Organizer Category, without the Linked Post label, for rewrite purposes.]
en: categories
pt_BR: Categorias

[ctx: Plural name of Venue Category, without the Linked Post label]
en: Categories
pt_BR: Categorias

[ctx: Plural name of Venue Category, without the Linked Post label, for rewrite purposes.]
en: categories
pt_BR: categorias

[ctx: Plural name of the Series post type]
en: Series
pt_BR: Séries

en: Popup Date Switch Typography
pt_BR: Tipografia do Popup de alteração de data

en: Popup Date Typography
pt_BR: Tipografia do Popup de data

en: Postal Code
pt_BR: CEP

en: Prev
pt_BR: Anter.

en: Preview Series
pt_BR: Visualizar Séries

en: Previous
pt_BR: Anterior

en: Previous %1$s
pt_BR: %1$s anterior

en: Previous month
pt_BR: Mês Anterior

en: Previous week
pt_BR: Semana anterior

en: Previous/Next Events
pt_BR: Anteriores/Próximos Eventos

en: Price
pt_BR: Preço

[ctx: Qualifying the "different day". Example: "day" in "day 12 of the month"]
en: day
pt_BR: dia

[ctx: Qualifying the "different day". Example: "the" in "the first Friday"]
en: the
pt_BR: o(a)

en: RSVP/Tickets
pt_BR: RSVP/Ingressos

en: RSVP/Tickets are not available in preview mode.
pt_BR: RSVP/Ingressos não estão disponíveis no modo de visualização.

en: Radio Buttons
pt_BR: Botões de Seleção

en: Read about our plans for future features.
pt_BR: Leia sobre os nosso planos para recursos futuros.

en: Ready to go? The first step is a migration preview.
pt_BR: Pronto? O primeiro passo é uma pré-visualização da migração.

en: Recurrence Count
pt_BR: Contagem de recorrência

en: Recurrence Description
pt_BR: Descrição da Recorrência

en: Recurrence Description:
pt_BR: Texto da recorrência:

en: Recurrence End Date
pt_BR: Data final de recorrência

en: Recurrence Rules
pt_BR: Regras de recorrência

en: Recurrence meta should not be empty.
pt_BR: A informação sobre a recorrência não deve estar vazia.

en: Recurrence patterns are not yet supported for %1$s with %2$s or %3$s.
pt_BR: Os padrões de recorrência ainda não são suportados para %1$s com %2$s ou %3$s.

en: Recurring
pt_BR: Recorrência

en: Recurring %s
pt_BR: %s recorrente

en: Recurring Event
pt_BR: Evento recorrente

en: Recurring Event Day of Week
pt_BR: Dia da semana do evento recorrente

en: Recurring Event:
pt_BR: Evento recorrente:

en: Recurring Events Active
pt_BR: Eventos Recorrentes Ativos

en: Recurring event data is still being generated for this event. Don&#146;t worry, you can safely navigate away &ndash; the process will resume in a bit in the background.
pt_BR: Dados do evento recorrente ainda estão sendo gerados para este evento. Não se preocupe, você pode navegar com segurança afastado &ndash; o processo será retomado em pouco tempo em segundo plano.

en: Recurring event ends
pt_BR: Término do evento recorrente

en: Recurring event ends on this date
pt_BR: Evento recorrente termina nesta data

en: Recurring event instances
pt_BR: Ocorrências de eventos recorrentes

en: Recurring events will be created this far in advance
pt_BR: Eventos recorrentes adiantados serão criados até aqui

[ctx: Recurring label for event in events list widget.]
en: Recurring
pt_BR: Recorrente

[ctx: Recurring label for event in featured venue widget.]
en: Recurring
pt_BR: Recorrente

en: Region
pt_BR: Estado

en: Related %s
pt_BR: %s relacionados

en: Related Events
pt_BR: Eventos relacionados

en: Remove
pt_BR: Excluir

en: Remove related events from the single event view (with classic editor)
pt_BR: Remover os eventos relacionados da exibição de evento individual (com o editor clássico)

en: Removes location search field from the Events Bar on all views.
pt_BR: Remove a localização do campo de pesquisa da barra de eventos em todas as visualizações.

en: Repeat This Event
pt_BR: Repetir esse evento

en: Restore Recurring Event
pt_BR: Restaurar evento recorrente

en: Restore Series
pt_BR: Restaurar série

en: Restore all events in this series from the Trash
pt_BR: Recuperar todos os eventos desta série do Lixo

en: Restore all occurrences of this recurring event from the Trash
pt_BR: Restaurar todas as ocorrências desse evento recorrente da lixeira

en: Saturday
pt_BR: Sábado

en: Schedule multiple events
pt_BR: Agendar múltiplos eventos

en: Search
pt_BR: Busca

en: Search %s
pt_BR: Procurar %s

en: Search events
pt_BR: Procurar eventos

en: Second
pt_BR: Segundo

en: Section Header
pt_BR: Cabeçalho da seção

[ctx: Section header for Address defaults]
en: Address
pt_BR: Endereço

en: Select a State
pt_BR: Selecione um Estado

en: Select a Taxonomy Term
pt_BR: Selecione um Termo de Taxonomia

en: Select an %1$s
pt_BR: Selecione um %1$s

en: Select date.
pt_BR: Selecione a data.

en: Sep
pt_BR: Set

[ctx: Separator for event organizers in events list widget.]
en: and
pt_BR: e

en: September
pt_BR: Setembro

en: Series
pt_BR: Séries

en: Series ends
pt_BR: Série termina

en: Series ends on this date
pt_BR: A série termina nessa data

en: Series options
pt_BR: Opções da série

[ctx: Series relationship marker prefix, w/o colon.]
en: Event Series
pt_BR: Série de eventos

[ctx: Series relationship marker prefix, with colon.]
en: Event Series:
pt_BR: Série de Eventos:

en: Series:
pt_BR: Séries:

en: Set the distance that the location search covers (find events within X distance units of location search input).
pt_BR: Define a distância que a busca por local abrange (encontre eventos em até X unidades de distância do local buscado).

en: Settings
pt_BR: Configurações

[ctx: Settings help text for multiple Google accounts.]
en: You need to connect your site to a Google account to be able to generate Google Meet links for your %1$s. %2$sRead more about adding and managing Google Accounts.%3$s
pt_BR: Você precisa conectar seu site à uma conta do Google para poder gerenciar links do Google Meet para seu %1$s. %2$s Leia mais sobre adicionar e gerenciar contas do Google.%3$s

[ctx: Settings help text for multiple Microsoft accounts.]
en: You need to connect your site to a Microsoft account to be able to generate Microsoft Meeting links for your %1$s. %2$sRead more about adding and managing Microsoft Accounts.%3$s
pt_BR: Você precisa conectar seu site à uma conta Microsoft para poder gerar links de reunião da Microsoft para seu %1$s. %2$s Leia mais sobre adicionar e gerenciar contas Microsoft.%3$s

[ctx: Settings help text for multiple Webex accounts.]
en: You need to connect your site to a Webex account to be able to generate Webex links for your %1$s. %2$sRead more about adding and managing Webex Accounts.%3$s
pt_BR: Você precisa conectar seu site à uma conta Webex para poder gerar links para seu %1$s. %2$sLeia mais sobre adicionar e gerenciar contas Webex.%3$s

en: Show
pt_BR: Mostrar

en: Show Details
pt_BR: Mostrar Detalhes

en: Show Series title on event pages and calendar views
pt_BR: Mostrar nome da série na página de eventos e visualização de calendários

en: Show only the next event in each Series (only affects list-style views).
pt_BR: Mostrar somente o próximo evento em cada série (afeta somente a visualização em lista)

en: Show seconds?
pt_BR: Mostrar segundos?

en: Single Event
pt_BR: Evento Único

[ctx: Singular name of Organizer Category, without the Linked Post label]
en: Category
pt_BR: Categoria

[ctx: Singular name of Organizer Category, without the Linked Post label, for rewrite purposes.]
en: category
pt_BR: categoria

[ctx: Singular name of Venue Category, without the Linked Post label]
en: Category
pt_BR: Categoria

[ctx: Singular name of Venue Category, without the Linked Post label, for rewrite purposes.]
en: category
pt_BR: categoria

[ctx: Singular name of the Series post type.]
en: Series
pt_BR: Série

en: Sold out
pt_BR: Esgotado

en: Some additional field data still needs to be updated (unfortunately, we were unable to continue to update things automatically).
pt_BR: Alguns dados de campo adicionais ainda precisam ser atualizados (infelizmente, não foi possível continuar a atualização automaticamente).

en: Split the recurring event in two at this point, creating a new recurring event out of this and all subsequent events
pt_BR: Dividir esse evento recorrente em dois a partir desse ponto, criando um novo evento recorrente dele e dos seus eventos subsequentes

en: Split the series in two at this point, creating a new series out of this and all subsequent events
pt_BR: Separar as séries em dois neste ponto, criando uma nova série a parir daqui e seus eventos subsequentes

en: Start Date
pt_BR: Data de Início

en: State (US) Or Province (Int)
pt_BR: Estado

en: Street
pt_BR: Rua

en: Subscribe to Calendar
pt_BR: Inscrever-se no Calendário

en: Summary
pt_BR: Resumo

en: Sunday
pt_BR: Domingo

en: Support
pt_BR: Suporte

en: Tag
pt_BR: Etiqueta

en: Tag Exclusion
pt_BR: Excluir Tag

en: Tags
pt_BR: Etiquetas

en: Text
pt_BR: Texto

en: Text Area
pt_BR: Área de texto

en: Text Color
pt_BR: Cor do Texto

en: Thanks for buying Events Calendar PRO! From all of us at The Events Calendar, we sincerely appreciate it. If you're looking for help with Events Calendar PRO, you've come to the right place. We are committed to helping make your calendar be spectacular... and hope the resources provided below will help get you there.
pt_BR: Obrigado por comprar o Events Calendar PRO! Nós da The Events Calendar sinceramente apreciamos isso. Se você está procurando ajuda com o Events Calendar PRO, você veio ao lugar certo. Estamos empenhados em ajudar a tornar o seu calendário espetacular... e esperamos que os recursos fornecidos abaixo ajudem você a chegar lá.

[ctx: The "week of" header]
en: Week of %s
pt_BR: Semana do %s

en: The %1$s information is malformed from %2$s; data: %3$s
pt_BR: A informação %1$s está incorreta de %2$s; dados: %3$s

en: The %1$s post type(s) is not supported; supported post types are: %2$s
pt_BR: O(s) tipo(s) de post %1$s não é suportado; os tipos de post suportados são: %2$s

en: The %1$s required information is missing from %2$s; data: %3$s
pt_BR: A %1$s informação requerida está faltando de %2$s; dados: %3$s

[ctx: The View Selector background color setting label.]
en: View Dropdown Background Color
pt_BR: Visualizar a cor de fundo do menu suspenso

[ctx: The Webex Meeting password, prefixed by password label.]
en: Password: %1$s
pt_BR: Senha: %1$s

[ctx: The abbreviated minutes duration label]
en: mins
pt_BR: min

[ctx: The abbreviated seconds duration label]
en: secs
pt_BR: seg

[ctx: The archive for events for multiple organizers, "/organizers/" URL string component.]
en: organizers
pt_BR: organizadores

[ctx: The archive for events for multiple venue, "/venues/" URL string component.]
en: venues
pt_BR: locais

[ctx: The archive for events, "/organizer/" URL string component.]
en: organizer
pt_BR: organizador

[ctx: The archive for events, "/venue/" URL string component.]
en: venue
pt_BR: local

en: The current default address is: %1$s%2$s%3$s
pt_BR: O endereço padrão atual é: %1$s%2$s%3$s

en: The current default city is: %1$s%2$s%3$s
pt_BR: A cidade padrão atual é: %1$s%2$s%3$s

en: The current default country is: %1$s%2$s%3$s
pt_BR: O país padrão atual é: %1$s%2$s%3$s

en: The current default organizer is: %1$s%2$s%3$s
pt_BR: O organizador padrão atual é: %1$s%2$s%3$s

en: The current default phone is: %1$s%2$s%3$s
pt_BR: O telefone padrão atual é: %1$s%2$s%3$s

en: The current default state/province is: %1$s%2$s%3$s
pt_BR: O estado/província padrão atual é: %1$s%2$s%3$s

en: The current default venue is: %1$s%2$s%3$s
pt_BR: O local padrão atual é: %1$s%2$s%3$s

en: The data passed to the method is empty.
pt_BR: Os dados passados para o método estão vazios.

[ctx: The days duration label]
en: days
pt_BR: dias

[ctx: The default text for the 'today' button's title and aria-label on the Week View.]
en: Click to select the current week
pt_BR: Clique para selecionar a semana atual

[ctx: The default text label for the "today" button on the Week View.]
en: This Week
pt_BR: Essa Semana

[ctx: The default title of the Month Widget.]
en: Events Calendar
pt_BR: Calendário de Eventos

[ctx: The description of the Countdown Widget.]
en: Displays the time remaining until a specified event.
pt_BR: Mostra o tempo restante até um evento específico.

[ctx: The description of the Featured Venue Widget.]
en: Displays a list of upcoming events at a specific venue.
pt_BR: Mostra uma lista dos próximos eventos em um local específico.

en: The event you selected and all subsequent events in the series will be separated into a new series of events that you can edit independently from the original series.
pt_BR: O evento que você selecionou e todos os eventos subsequentes na série serão separados em uma nova série de eventos que você pode editar independentemente da série original.

[ctx: The first-letter abbreviation for Friday]
en: F
pt_BR: S

[ctx: The first-letter abbreviation for Monday]
en: M
pt_BR: S

[ctx: The first-letter abbreviation for Sunday]
en: S
pt_BR: D

[ctx: The first-letter abbreviation for Thursday]
en: T
pt_BR: Q

[ctx: The first-letter abbreviation for Wednesday]
en: W
pt_BR: Q

en: The following recurring %1$s are now part of a new Series of the same name:
pt_BR: Os seguintes %1$s recorrentes agora são parte de uma nova série com o mesmo nome:

en: The following recurring %1$s had multiple recurrence rules and were split into multiple recurring events with identical content. All of these %1$s are part of a new Series of the same name:
pt_BR: O %1$s recorrente a seguir tem múltiplas regras de recorrência e foi dividido em múltiplos eventos recorrentes com conteúdo idêntico. Todos esses %1$s são parte de uma nova Série com o mesmo nome:

en: The following recurring %1$s have multiple recurrence rules and will be split into multiple recurring %1$s with identical content. All of these %1$s will be part of a new Series of the same name:
pt_BR: O %1$s recorrente a seguir tem múltiplas regras de recorrência e foi dividido em múltiplos %1$s recorrentes com conteúdo idêntico. Todos esses %1$s são parte de uma nova Série com o mesmo nome:

en: The following recurring %1$s will be part of a new Series of the same name:
pt_BR: Os seguintes %1$s recorrentes agora são parte de uma nova série com o mesmo nome:

[ctx: The hours duration label]
en: hours
pt_BR: horas

[ctx: The label for the Webex Meeting password, followed by the password.]
en: Password: %1$s
pt_BR: Senha: %1$s

[ctx: The label for the amount of events to show in the Featured Venue Widget.]
en: Show:
pt_BR: Mostrar:

[ctx: The label for the event field of the Countdown Widget.]
en: Event:
pt_BR: Evento:

[ctx: The label for the field of the title of the Featured Venue Widget.]
en: Title:
pt_BR: Título:

[ctx: The label for the field to change the displayed text on countdown completion.]
en: Countdown Completed Text
pt_BR: Texto de contagem regressiva completa.

[ctx: The label for the option to enable JSON-LD in the Featured Venue Widget.]
en: Generate JSON-LD data
pt_BR: Gerar dados JSON-LD

[ctx: The label for the option to enable JSON-LD in the List Widget.]
en: Generate JSON-LD data
pt_BR: Gerar dados JSON-LD

[ctx: The label for the option to enable JSON-LD in the Month Widget.]
en: Generate JSON-LD data
pt_BR: Gerar dados JSON-LD

[ctx: The label for the option to enable JSON-LD in the Week View Widget.]
en: Generate JSON-LD data
pt_BR: Gerar dados JSON-LD

[ctx: The label for the option to enable city display in the List Widget.]
en: City
pt_BR: Cidade

[ctx: The label for the option to enable cost display in the List Widget.]
en: Price
pt_BR: Preço

[ctx: The label for the option to enable country display in the List Widget.]
en: Country
pt_BR: País

[ctx: The label for the option to enable organizer display in the List Widget.]
en: Organizer
pt_BR: Organizador

[ctx: The label for the option to enable phone display in the List Widget.]
en: Phone
pt_BR: Telefone

[ctx: The label for the option to enable region display in the List Widget.]
en: State (US) Or Province (Int)
pt_BR: Estado ou Província

[ctx: The label for the option to enable street display in the List Widget.]
en: Street
pt_BR: Rua

[ctx: The label for the option to enable venue display in the List Widget.]
en: Venue
pt_BR: Local

[ctx: The label for the option to enable zip/postal code display in the List Widget.]
en: Postal Code
pt_BR: CEP

[ctx: The label for the option to filter the List Widget events via a taxonomy.]
en: Add a filter:
pt_BR: Adicione um filtro:

[ctx: The label for the option to hide the Featured Venue Widget if no upcoming events.]
en: Hide this widget if there are no upcoming events.
pt_BR: Esconder essa ferramenta se não houver eventos futuros.

[ctx: The label for the option to show seconds in the countdown widget.]
en: Show seconds?
pt_BR: Mostrar segundos?

[ctx: The label for the taxonomy and/or option in the List Widget.]
en: Operand:
pt_BR: Operador:

[ctx: The label for the title field of the Countdown Widget.]
en: Title:
pt_BR: Título:

[ctx: The label for the title field of the Month Widget.]
en: Title:
pt_BR: Título:

[ctx: The label for the title field of the Week Widget.]
en: Title:
pt_BR: Título:

[ctx: The label for the type field of the Countdown Widget.]
en: Countdown to:
pt_BR: Contagem regressiva para:

[ctx: The label for the venue field of the Featured Venue Widget.]
en: Venue:
pt_BR: Local:

[ctx: The label shown when no Series is available for selection.]
en: Create or Find a Series
pt_BR: Criar ou encontrar uma série

[ctx: The label to choose the venue to show in the Featured Venue Widget.]
en: Choose a venue.
pt_BR: Escolha um local.

[ctx: The label used to designate the next step in generation of a Microsoft Meet.]
en: Create
pt_BR: Criar

[ctx: The label used to designate the next step in generation of a Zoom Meeting or Webinar.]
en: Create
pt_BR: Criar

en: The latitude and longitude for your venue could not be fetched. The Google Maps API daily query limit has been reached!. %1$s
pt_BR: Não foi possível obter a latitude e a longitude do seu local. O limite de consulta diária da API do Google Maps foi alcançado !. %1$s

[ctx: The lowercase "or" label used to offer the creation of a Zoom Meetings or Webinars API link.]
en: or
pt_BR: ou

en: The maximum number of events this widget should show.
pt_BR: O número máximo de eventos que essa ferramenta deve mostrar.

[ctx: The message containing an actionable link to allow the user to move to an Event that will allow editing recurrence rules.]
en: This is a single occurrence. To change recurrence rules, go to %1$s.
pt_BR: Esse é um evento único. Para alterar as regras de recorrência, vá para %1$s.

[ctx: The name of the Countdown Widget.]
en: Events Countdown
pt_BR: Contagem regressiva de Eventos

[ctx: The name of the Events By Week Widget.]
en: %1$s By Week
pt_BR: %1$s por Semana

[ctx: The name of the Featured Venue.]
en: Events Featured Venue
pt_BR: Local de Eventos Destacado

[ctx: The name of the Month Widget.]
en: %1$s Calendar
pt_BR: %1$s Calendário

en: The number of events per page on the List, Photo, and Map Views. Does not affect other views.
pt_BR: Número de eventos por página nas visualizações de Lista, Foto e Mapa. Não afeta outras visualizações

en: The number of events to display per page day in month view. Defaults to the value set in Events > Settings.
pt_BR: O número de eventos para mostrar por página diária na visualização mensal. Definir o valor padrão em Eventos > Configurações.

en: The number of events to display per page in List, Map, Photo, and Summary View.
pt_BR: O número de eventos para mostrar por página na visualização de Lista, Mapa, Photo e Resumo.

[ctx: The plural case for "years" in the recurrence rules of an event, e.g. "Every 3 years"]
en: years
pt_BR: anos

en: The post %1$d is missing the %2$s meta key.
pt_BR: A chave meta %2$s do post %1$d está faltando.

[ctx: The singular case for "year" in the recurrence rules of an event, e.g. "Every 1 year"]
en: year
pt_BR: ano

en: The style of this widget is often affected by your theme and plugins. If you experience an issue, try switching to a basic WordPress theme and deactivate related plugins.
pt_BR: O estilo dessa ferramenta é muitas vezes afetado pelo seu tema e plugins. Se você encontrar um problema, tente mudar para um tema básico do WordPress e desativar plugins relacionados.

[ctx: The template of the message displayed to inform the user of the redirection to a new Occurrence.]
en: %1$d occurrences of this event have been updated. You will be redirected to the occurrence on %2$s.
pt_BR: %1$d ocorrências desse evento foram atualizadas. Você será redirecionado para a ocorrência em %2$s.

[ctx: The text label for the Map View.]
en: Map
pt_BR: Mapa

[ctx: The text label for the Photo View.]
en: Photo
pt_BR: Foto

[ctx: The text label for the Summary View.]
en: Summary
pt_BR: Resumo

[ctx: The text label for the Venue View.]
en: Venue
pt_BR: Local

[ctx: The text label for the Week View.]
en: Week
pt_BR: Semana

[ctx: The text of the link that will take the user to the Venue edit screen.]
en: update the venue address or use latitude & longitude
pt_BR: atualize o endereço do local ou use latitude e longitude

[ctx: The text of the link that will trigger an attempt to fix the Venues geolocation information.]
en: try again
pt_BR: tente novamente

[ctx: The text shown before indicating the Series the Event is in relation with.]
en: Event Series:
pt_BR: Série de eventos:

[ctx: The title for the meta data section of the List Widget.]
en: Display:
pt_BR: Exibição:

[ctx: The title for the selected taxonomy section of the List Widget.]
en: Filters:
pt_BR: Filtros:

[ctx: The title of the Month Widget.]
en: %1$s Calendar
pt_BR: Calendário de %1$s

[ctx: The title of the dialog that will inform the user the browser will be redirected to a new Occurrence edit screen.]
en: Recurring event updated
pt_BR: Evento recorrente atualizado

[ctx: The tooltip shown when hovering the close control.]
en: Close
pt_BR: Fechar

en: There was an error while trying to fix the Venues geolocation information: %s
pt_BR: Houve um erro enquanto tentava corrigir as informações de geolocalização do local: %s

en: There were no results found for <strong>"%s"</strong> this week.
pt_BR: Não foram encontrados resultados para <strong>"%s"</strong> nesta semana.

en: These changes will affect this %1$s and all following %2$s
pt_BR: Essas alterações vão afetar esse %1$s e todos os próximos %2$s

en: Third
pt_BR: Terceiro

en: This %1$s
pt_BR: Esse %1$s

en: This %1$s does not have a mappable address.
pt_BR: Esse %1$s não tem um endereço mapeável.

en: This %1$s is part of a %2$sSeries%3$s with %4$d total %5$s through %6$s.
pt_BR: Esse %1$s é parte de uma %2$sSérie%3$s com %4$d total %5$s até %6$s.

en: This action cannot be undone.
pt_BR: Essa ação não pode ser desfeita.

en: This and following %1$s
pt_BR: Esse e o próximo %1$s

en: This custom recurrence rule was created in a different calendar system and cannot be edited. Select a different option to create a new rule.
pt_BR: Essa regra personalizada de recorrência foi criada em um sistema diferente de calendário e não pode ser editada. Selecione uma opção diferente para criar uma nova regra.

en: This event’s recurrence rules were created in the block editor. Please use the block editor to make any further changes.
pt_BR: As regras de recorrência deste evento foram criadas no editor de blocos. Use o editor de blocos para fazer quaisquer alterações adicionais.

en: This setting applies to all of the venues added to the event.
pt_BR: Esta definição aplica-se a todos os locais adicionados ao evento.

en: Thursday
pt_BR: Quinta

en: Time
pt_BR: Hora

en: Time Separator
pt_BR: Separador de tempo

en: Time Tag
pt_BR: Etiqueta de tempo

en: Times:
pt_BR: Horários:

en: Title
pt_BR: Título

en: Title:
pt_BR: Título:

en: To allow better control over dates, advanced security improvements and performance gain.
pt_BR: Para permitir um melhor controle sobre as datas, aprimoramentos de segurança avançados e ganho de desempenho.

en: Today Button
pt_BR: Botão Hoje

en: Toggle multiday %s
pt_BR: Alternar vários dias %s

en: Trash Recurring %1$s
pt_BR: Enviar %1$s recorrente para a lixeira

en: Trash Recurring Event
pt_BR: Enviar evento recorrente para a lixeira

en: Trash Series
pt_BR: Descartar séries

en: Trashed
pt_BR: Enviado à Lixeira

en: Tuesday
pt_BR: Terça

en: Type:
pt_BR: Tipo:

en: Type: %s %s
pt_BR: %s Formato: %s

en: Typography
pt_BR: Tipografia

en: Unable to continue processing recurring event data. Please reload this page to continue/try again.
pt_BR: Não é possível continuar processamento de dados de eventos recorrentes. Por favor, atualize esta página para continuar/tente novamente.

en: Upcoming
pt_BR: Próximos

en: Update %1$s %2$s
pt_BR: Atualizar %1$s %2$s

en: Update this Series to add the selected events:
pt_BR: Atualizar essa série para incluir os eventos selecionados:

en: Upgrade your recurring events.
pt_BR: Atualize os seus eventos recorrentes.

en: Use Default View
pt_BR: Usar a visão padrão

en: Use a custom list of countries
pt_BR: Usar uma lista personalizada de países

en: Use a search keyword to only show matching events.
pt_BR: Use uma palavra chave de busca para mostrar somente os eventos compatíveis.

en: Use date:
pt_BR: Usar data:

en: Use in Block Editor
pt_BR: Usar no editor de blocos

en: Use latitude + longitude
pt_BR: Utilizar latitude e longitude

en: Use pattern:
pt_BR: Usar padrão:

en: Use this field if you want to override the auto-generated descriptions of event recurrence
pt_BR: Use este campo se desejar substituir as descrições geradas automaticamente da recorrência do evento

[ctx: Used when displaying the word "day" in "the last day" or "the first day"]
en: day
pt_BR: dia

[ctx: Used when displaying the word "days" in e.g. "every 3 days"]
en: days
pt_BR: dias

[ctx: Used when displaying the word "month" in e.g. "every month"]
en: month
pt_BR: mês

[ctx: Used when displaying the word "months" in e.g. "every 3 months"]
en: months
pt_BR: meses

[ctx: Used when displaying the word "week" in "the last week" or "the first week"]
en: week
pt_BR: semana

[ctx: Used when displaying the word "weeks" in e.g. "every 3 weeks"]
en: weeks
pt_BR: semanas

[ctx: Used when displaying the word "year" in e.g. "every year"]
en: year
pt_BR: ano

[ctx: Used when displaying the word "years" in e.g. "every 2 years"]
en: years
pt_BR: anos

[ctx: Used when displaying: "the fifth Monday" or "the fifth day"]
en: the fifth %1$s
pt_BR: a(o) quinta(o) %1$s

[ctx: Used when displaying: "the first Monday" or "the first day"]
en: the first %1$s
pt_BR: a(o) primeira(o) %1$s

[ctx: Used when displaying: "the fourth Monday" or "the fourth day"]
en: the fourth %1$s
pt_BR: a(o) quarta(o) %1$s

[ctx: Used when displaying: "the last Monday" or "the last day"]
en: the last %1$s
pt_BR: a(o) última(o) %1$s

[ctx: Used when displaying: "the second Monday" or "the second day"]
en: the second %1$s
pt_BR: o(a) segundo(a) %1$s

[ctx: Used when displaying: "the third Monday" or "the third day"]
en: the third %1$s
pt_BR: o(a) terceiro(a) %1$s

en: Venue
pt_BR: Local

en: Venue Details
pt_BR: Detalhes do Local

en: Venue Latitude
pt_BR: Latitude do local

en: Venue Longitude
pt_BR: Longitude do local

en: Venue Overwrite Coordinates
pt_BR: Substituição das Coordenadas de Local

en: Venue Title
pt_BR: Nome do Local

[ctx: Venue defaults section header]
en: Venue
pt_BR: Local

en: Venue scheduled for: <strong>%1$s</strong>. <a target="_blank" href="%2$s">Preview venue</a>
pt_BR: Local agendado para: <strong>%1$s</strong>. <a target="_blank" href="%2$s">Ver local</a>

en: Venue:
pt_BR: Local:

en: Version 1
pt_BR: Versão 1

en: Vertical Layout
pt_BR: Layout Vertical

en: Video Embed
pt_BR: Vídeo Incorporado

en: View
pt_BR: Visualizar

en: View %s
pt_BR: Visualizar %s

en: View %s Details
pt_BR: Visualizar detalhes do %s

en: View All Add-Ons
pt_BR: Ver todos os Add-Ons

en: View More
pt_BR: Ver Mais

en: View Options
pt_BR: Ver Opções

en: View Selector
pt_BR: Seletor de visualização

en: View Series
pt_BR: Visualizar Séries

en: View Start Date
pt_BR: Visualizar data de início

en: Watch Button
pt_BR: Botão Assistir

en: We need to update the additional field data for some of your events.
pt_BR: Precisamos atualizar os dados de campo adicionais para alguns de seus eventos.

en: We will use the Google Maps API to get that information. Doing this may take a while (approximately 1 minute for every 200 venues).
pt_BR: Usaremos a API do Google Maps para obter essas informações. Isso pode demorar um pouco (aproximadamente 1 minuto para cada 200 locais).

en: We'll scan all existing %1$s and let you know what to expect from the migration process. You'll also get an idea of how long your migration will take. The preview runs in the background, so you'll be able to continue using your site.
pt_BR: Nós vamos escanear todos os %1$s existentes e informaremos o que esperar do processo de migração. Você também terá uma ideia de quanto tempo a migração irá demorar. A visualização roda no background, então você será capaz de continuar usando o seu site.

en: Website
pt_BR: Site

en: Wednesday
pt_BR: Quarta

en: Week
pt_BR: Semana

en: Week day format
pt_BR: Formato do dia da semana

en: Week of %s
pt_BR: Semana de %s

en: Weekly
pt_BR: Semanal

en: Weeks
pt_BR: Semanas

en: When you break events from a series their URLs will change, so any users trying to use their original URLs will receive a 404 not found error. If this is a concern, consider using a suitable plugin to set up and manage redirects.
pt_BR: Quando você separa eventos de uma série, os seus URLs vão mudar então, qualquer usuário tentando utilizar o URL original vai receber um erro 404 não encontrado. Se isso é uma preocupação, considere usar um plugin para definir e administrar redirecionamentos.

en: Which month will the event recur in?
pt_BR: Em qual mês o evento se repetirá?

en: Width
pt_BR: Largura

en: Year
pt_BR: Ano

en: Yearly
pt_BR: Anual

en: Yearly custom recurrences cannot have a dash set as the day to occur on.
pt_BR: Recorrências anuais personalizadas não podem ter um traço definido como o dia de ocorrência.

en: Yearly custom recurrences with a different day must have either a date or day specified.
pt_BR: Recorrências anuais customizadas com um dia diferente devem ter ou uma data ou um dia especificado.

en: Years
pt_BR: Anos

en: Yes
pt_BR: Sim

en: You are about to break this event out of its series.
pt_BR: Você está prestes a separar esse evento dos demais da série.

en: You are about to break this event out of its series.
    
    You will be able to edit it independently of the original series.
    
    This action cannot be undone.
    
    When you break events from a series their URLs will change, so any users trying to use the original URLs will receive a 404 Not Found error. If this is a concern, consider using a suitable plugin to setup and manage redirects.
pt_BR: Você está prestes a quebrar este evento fora de sua série.
    
    Você poderá editá-lo independentemente da série original.
    
    Esta ação não pode ser desfeita.
    
    Quando você divide eventos de uma série, as URLs mudam, portanto, todos os usuários que estiverem tentando usar as URLs originais receberão um erro 404 não encontrado. Se isso for uma preocupação, considere usar um plug-in adequado para configurar e gerenciar redirecionamentos.

en: You are about to break this occurrence out of its recurring event.
    
    You will be able to edit it independently of the original recurring event.
    
    This action cannot be undone.
    
    When you break occurrences from a recurring event their URLs will change, so any users trying to use the original URLs will receive a 404 Not Found error. If this is a concern, consider using a suitable plugin to setup and manage redirects.
pt_BR: Você está prestes a separar essa ocorrência do seu evento recorrente.
    
    Você será capaz de editá-lo independentemente do evento recorrente original.
    
    Essa ação não pode ser desfeita.
    
    Quando você separa ocorrências de um evento recorrente os seus URLs vão mudar, então qualquer usuário tentando usar os URLs originais vai receber um erro 404 não encontrado. Se isso é uma preocupação, considere usar um plugin para configurar e administrar redirecionamentos.

en: You are about to split this recurring event in two.
    
    The occurrence you selected and all subsequent occurrences in the recurring event will be separated into a new recurring event that you can edit independently of the original recurring event.
    
    This action cannot be undone.
    
    When you break occurrences from a recurring event their URLs will change, so any users trying to use the original URLs will receive a 404 Not Found error. If this is a concern, consider using a suitable plugin to setup and manage redirects.
pt_BR: Você está prestes a separar esse evento recorrente em dois.
    
    A ocorrência que você selecionou e todas as ocorrências subsequentes no evento recorrente serão separadas em um novo evento recorrente que você pode editar independentemente do evento recorrente original.
    
    Essa ação não pode ser desfeita.
    
    Quando você separa ocorrências de um evento recorrente os seus URLs vão mudar, então qualquer usuário tentando usar os URLs originais vai receber um erro 404 não encontrado. Se isso é uma preocupação, considere usar um plugin para configurar e administrar redirecionamentos.

en: You are about to split this series in two.
pt_BR: Vocês está prestes a dividir essa série em duas.

en: You are about to split this series in two.
    
    The event you selected and all subsequent events in the series will be separated into a new series of events that you can edit independently of the original series.
    
    This action cannot be undone.
    
    When you break events from a series their URLs will change, so any users trying to use the original URLs will receive a 404 Not Found error. If this is a concern, consider using a suitable plugin to setup and manage redirects.
pt_BR: Você está prestes a dividir esta série em dois.
    
    O evento selecionado e todos os eventos subseqüentes da série serão separados em uma nova série de eventos que você pode editar independentemente da série original.
    
    Esta ação não pode ser desfeita.
    
    Quando você divide o eventos de uma série, os URLs mudam, portanto, todos os usuários que estiverem tentando usar as URLs originais receberão um erro 404 Não encontrado. Se isso for uma preocupação, considere usar um plug-in adequado para configurar e gerenciar redirecionamentos.

en: You are currently editing all events in a recurring series.
pt_BR: Você está atualizado todos os eventos de uma série recorrente.

en: You can override these settings as you enter a new event.
pt_BR: Você pode sobrescrever essas configurações ao criar um novo evento.

en: You have venues for which we don't have geolocation data.
pt_BR: Você tem locais para os quais não temos dados de geolocalização.

en: You must select a recurrence end date
pt_BR: Você precisa selecionar uma data final de recorrência

en: You will be able to edit it independently from the original series.
pt_BR: Você será capaz de editar independentemente da série original.

en: Your site is now using the upgraded recurring events system. See the report below to learn how your events may have been adjusted during the migration process. Go ahead and %1$scheck out your events%2$s or %3$sview your calendar.%2$s
pt_BR: O seu site está usando a versão atualizada do sistema de eventos recorrentes. Veja o relatório abaixo para saber como os seus eventos podem ter sido modificados durante o processo de migração. Siga em frente e %1$sconfira os seus eventos%2$s ou %3$svisualize o seu calendário.%2$s

en: Zip
pt_BR: Cep

en: Zoom Dial-in Info
pt_BR: Aumentar informações de discagem

en: Zoom Link
pt_BR: Aumentar Link

en: a different day:
pt_BR: outro dia:

en: a different time:
pt_BR: um horário diferente:

[ctx: additional field update]
en: All fields have been updated!
pt_BR: Todos os campos foram atualizados!

[ctx: additional field update]
en: An unexpected error stopped the update from completing.
pt_BR: Um erro inesperado interrompeu a conclusão da atualização.

[ctx: additional field update]
en: Working&hellip;
pt_BR: Trabalhando&hellip;

[ctx: additional fields update trigger]
en: Click here to run the updater.
pt_BR: Clique aqui para executar o atualizador.

en: after
pt_BR: depois de

en: all
pt_BR: todos

en: all day
pt_BR: dia inteiro

en: and
pt_BR: e

[ctx: custom monthly option for recurrence rule type dropdown]
en: monthly (custom)
pt_BR: mensal (padrão)

[ctx: custom recurrence time separator]
en: to
pt_BR: às

[ctx: custom recurrence time/date separator]
en: on the
pt_BR: no

[ctx: custom recurrence time/date separator]
en: the
pt_BR: o

[ctx: custom weekly option for recurrence rule type dropdown]
en: weekly (custom)
pt_BR: semanal (padrão)

[ctx: custom yearly option for recurrence rule type dropdown]
en: yearly (custom)
pt_BR: anualmente (padrão)

en: daily
pt_BR: diário

[ctx: daily option for recurrence rule type dropdown]
en: daily
pt_BR: diariamente

en: day
pt_BR: dia

en: days
pt_BR: dias

[ctx: debug geodata]
en: Geocode request failed (%1$s - %2$s)
pt_BR: A solicitação de geocode falhou (%1$s - %2$s)

[ctx: debug recurrence]
en: Invalid instance of a recurring event was requested (%1$s) redirecting to %2$s
pt_BR: Uma instância inválida de um evento recorrente foi solicitada (%1$s) redirecionando para %2$s

[ctx: debug recurrence]
en: Unknown
pt_BR: Desconhecido(a)

[ctx: debug recurrence]
en: incorrect slug
pt_BR: slug incorreto

[ctx: debug recurrence]
en: invalid date
pt_BR: data inválida

[ctx: dialog cancel button text]
en: Cancel
pt_BR: Cancelar

[ctx: dialog description for this and following events]
en: These changes will affect this event and all following %s
pt_BR: Essa alteração vai afetar esse evento e todos os próximos %s

[ctx: dialog option for all events]
en: All %s
pt_BR: Todos %s

[ctx: dialog option for this and following events]
en: This and following %s
pt_BR: Este e próximos %s

[ctx: dialog title for edit recurring event]
en: Edit recurring $s
pt_BR: Editar $s recorrente

[ctx: dialog title for trash recurring event]
en: Trash recurring $s
pt_BR: Enviar $s recorrente para a lixeira

en: event
pt_BR: evento

en: events
pt_BR: eventos

[ctx: events list widget setting]
en: Limit to featured events only
pt_BR: Limitado apenas à eventos em destaque

[ctx: featured events title]
en: Featured %s
pt_BR: Apresentando %s

en: fifth
pt_BR: quinto

en: first
pt_BR: primeiro

en: for latitude and longitude to be auto-generated; otherwise, you'll only be able to enter the values manually.
pt_BR: para que a latitude e longitude sejam geradas automaticamente; caso contrário, você só poderá inserir os valores manualmente.

en: fourth
pt_BR: quarto

[ctx: label for day of month dropdown]
en: day 1
pt_BR: dia 1

[ctx: label for day of month dropdown]
en: day 10
pt_BR: dia 10

[ctx: label for day of month dropdown]
en: day 11
pt_BR: dia 11

[ctx: label for day of month dropdown]
en: day 12
pt_BR: dia 12

[ctx: label for day of month dropdown]
en: day 13
pt_BR: dia 13

[ctx: label for day of month dropdown]
en: day 14
pt_BR: dia 14

[ctx: label for day of month dropdown]
en: day 15
pt_BR: dia 15

[ctx: label for day of month dropdown]
en: day 16
pt_BR: dia 16

[ctx: label for day of month dropdown]
en: day 17
pt_BR: dia 17

[ctx: label for day of month dropdown]
en: day 18
pt_BR: dia 18

[ctx: label for day of month dropdown]
en: day 19
pt_BR: dia 19

[ctx: label for day of month dropdown]
en: day 2
pt_BR: dia 2

[ctx: label for day of month dropdown]
en: day 20
pt_BR: dia 20

[ctx: label for day of month dropdown]
en: day 21
pt_BR: dia 21

[ctx: label for day of month dropdown]
en: day 22
pt_BR: dia 22

[ctx: label for day of month dropdown]
en: day 23
pt_BR: dia 23

[ctx: label for day of month dropdown]
en: day 24
pt_BR: dia 24

[ctx: label for day of month dropdown]
en: day 25
pt_BR: dia 25

[ctx: label for day of month dropdown]
en: day 26
pt_BR: dia 26

[ctx: label for day of month dropdown]
en: day 27
pt_BR: dia 27

[ctx: label for day of month dropdown]
en: day 28
pt_BR: dia 28

[ctx: label for day of month dropdown]
en: day 29
pt_BR: dia 29

[ctx: label for day of month dropdown]
en: day 3
pt_BR: dia 3

[ctx: label for day of month dropdown]
en: day 30
pt_BR: dia 30

[ctx: label for day of month dropdown]
en: day 31
pt_BR: dia 31

[ctx: label for day of month dropdown]
en: day 4
pt_BR: dia 4

[ctx: label for day of month dropdown]
en: day 5
pt_BR: dia 5

[ctx: label for day of month dropdown]
en: day 6
pt_BR: dia 6

[ctx: label for day of month dropdown]
en: day 7
pt_BR: dia 7

[ctx: label for day of month dropdown]
en: day 8
pt_BR: dia 8

[ctx: label for day of month dropdown]
en: day 9
pt_BR: dia 9

[ctx: label for day of month dropdown]
en: fifth Friday
pt_BR: quinta Sexta

[ctx: label for day of month dropdown]
en: fifth Monday
pt_BR: quinta Segunda

[ctx: label for day of month dropdown]
en: fifth Saturday
pt_BR: quinto Sábado

[ctx: label for day of month dropdown]
en: fifth Sunday
pt_BR: quinto Domingo

[ctx: label for day of month dropdown]
en: fifth Thursday
pt_BR: quinta Quinta

[ctx: label for day of month dropdown]
en: fifth Tuesday
pt_BR: quinta Terça

[ctx: label for day of month dropdown]
en: fifth Wednesday
pt_BR: quinta Quarta

[ctx: label for day of month dropdown]
en: first Friday
pt_BR: primeira Sexta

[ctx: label for day of month dropdown]
en: first Monday
pt_BR: primeira Segunda

[ctx: label for day of month dropdown]
en: first Saturday
pt_BR: primeiro Sábado

[ctx: label for day of month dropdown]
en: first Sunday
pt_BR: primeiro Domingo

[ctx: label for day of month dropdown]
en: first Thursday
pt_BR: primeira Quinta

[ctx: label for day of month dropdown]
en: first Tuesday
pt_BR: primeira Terça

[ctx: label for day of month dropdown]
en: first Wednesday
pt_BR: primeira Quarta

[ctx: label for day of month dropdown]
en: fourth Friday
pt_BR: quarta Sexta

[ctx: label for day of month dropdown]
en: fourth Monday
pt_BR: quarta Segunda

[ctx: label for day of month dropdown]
en: fourth Saturday
pt_BR: quarto Sábado

[ctx: label for day of month dropdown]
en: fourth Sunday
pt_BR: quarto Domingo

[ctx: label for day of month dropdown]
en: fourth Thursday
pt_BR: quarta Quinta

[ctx: label for day of month dropdown]
en: fourth Tuesday
pt_BR: quarta Terça

[ctx: label for day of month dropdown]
en: fourth Wednesday
pt_BR: quarta Quarta

[ctx: label for day of month dropdown]
en: last Friday
pt_BR: última Sexta

[ctx: label for day of month dropdown]
en: last Monday
pt_BR: última Segunda

[ctx: label for day of month dropdown]
en: last Saturday
pt_BR: último Sábado

[ctx: label for day of month dropdown]
en: last Sunday
pt_BR: último Domingo

[ctx: label for day of month dropdown]
en: last Thursday
pt_BR: última Quinta

[ctx: label for day of month dropdown]
en: last Tuesday
pt_BR: última Terça

[ctx: label for day of month dropdown]
en: last Wednesday
pt_BR: última Quarta

[ctx: label for day of month dropdown]
en: last day
pt_BR: último dia

[ctx: label for day of month dropdown]
en: second Friday
pt_BR: segunda Sexta

[ctx: label for day of month dropdown]
en: second Monday
pt_BR: segunda Segunda

[ctx: label for day of month dropdown]
en: second Saturday
pt_BR: segundo Sábado

[ctx: label for day of month dropdown]
en: second Sunday
pt_BR: segundo Domingo

[ctx: label for day of month dropdown]
en: second Thursday
pt_BR: segunda Quinta

[ctx: label for day of month dropdown]
en: second Tuesday
pt_BR: segunda Terça

[ctx: label for day of month dropdown]
en: second Wednesday
pt_BR: segunda Quarta

[ctx: label for day of month dropdown]
en: third Friday
pt_BR: terceira Sexta

[ctx: label for day of month dropdown]
en: third Monday
pt_BR: terceira Segunda

[ctx: label for day of month dropdown]
en: third Saturday
pt_BR: terceiro Sábado

[ctx: label for day of month dropdown]
en: third Sunday
pt_BR: terceiro Domingo

[ctx: label for day of month dropdown]
en: third Thursday
pt_BR: terceira Quinta

[ctx: label for day of month dropdown]
en: third Tuesday
pt_BR: terceira Terça

[ctx: label for day of month dropdown]
en: third Wednesday
pt_BR: terceira Quarta

en: last
pt_BR: último

[ctx: list separator for final two elements]
en: and
pt_BR: e

en: map
pt_BR: mapa

en: month
pt_BR: mês

en: monthly
pt_BR: mensal

en: monthly (custom)
pt_BR: mensal (personalizado)

[ctx: monthly option for recurrence rule type dropdown]
en: monthly
pt_BR: mensalmente

en: months
pt_BR: meses

en: never
pt_BR: nunca

en: next day
pt_BR: dia seguinte

[ctx: number suffix for numbers ending in 1]
en: %1$sst day
pt_BR: %1$sº dia

[ctx: number suffix for numbers ending in 2]
en: %1$snd day
pt_BR: %1$sº dia

[ctx: number suffix for numbers ending in 3]
en: %1$srd day
pt_BR: %1$sº dia

[ctx: number suffix for numbers ending in something other than 1, 2, or 3]
en: %1$sth day
pt_BR: %1$sº dia

en: of the month
pt_BR: do mês

en: on
pt_BR: em

en: once
pt_BR: uma vez

[ctx: once option for recurrence rule type dropdown]
en: once
pt_BR: uma vez

en: photo
pt_BR: foto

en: placeholder image
pt_BR: imagem de marcador de posição

[ctx: placeholder used where the true day of the day is determined dynamically]
en: day
pt_BR: dia

[ctx: pretext for exclusion rule type dropdown]
en: Not
pt_BR: Não

[ctx: pretext for recurrence rule type dropdown]
en: Happens
pt_BR: Acontece

[ctx: publish box date format]
en: M j, Y
pt_BR: j \d\e M \d\e Y

en: recurring %1$s
pt_BR: recorrente %1$s

en: remove
pt_BR: remover

en: same day
pt_BR: mesmo dia

en: second
pt_BR: segundo

en: see all
pt_BR: ver todos

en: summary
pt_BR: resumo

en: the 10th day of the month
pt_BR: o 10º dia do mês

en: the 11th day of the month
pt_BR: o 11° dia do mês

en: the 12th day of the month
pt_BR: o 12º dia do mês

en: the 13th day of the month
pt_BR: o 13° dia do mês

en: the 14th day of the month
pt_BR: o 14° dia do mês

en: the 15th day of the month
pt_BR: o 15º dia do mês

en: the 16th day of the month
pt_BR: o 16º dia do mês

en: the 17th day of the month
pt_BR: o 17º dia do mês

en: the 18th day of the month
pt_BR: o 18° dia do mês

en: the 19th day of the month
pt_BR: o 19º dia do mês

en: the 1st day of the month
pt_BR: o 1º dia to mês

en: the 20th day of the month
pt_BR: o 20° dia do mês

en: the 21st day of the month
pt_BR: o 21º dia do mês

en: the 22nd day of the month
pt_BR: o 22º dia do mês

en: the 23rd day of the month
pt_BR: o 23º dia do mês

en: the 24th day of the month
pt_BR: o 24º dia do mês

en: the 25th day of the month
pt_BR: o 25º dia do mês

en: the 26th day of the month
pt_BR: o 26º dia do mês

en: the 27th day of the month
pt_BR: o 27º dia do mês

en: the 28th day of the month
pt_BR: o 28º dia do mês

en: the 29th day of the month
pt_BR: o 29º dia do mês

en: the 2nd day of the month
pt_BR: o 2° dia do mês

en: the 30th day of the month
pt_BR: o 30º dia do mês

en: the 31st day of the month
pt_BR: o 31º dia do mês

en: the 3rd day of the month
pt_BR: o 3º dia do mês

en: the 4th day of the month
pt_BR: o 4º dia do mês

en: the 5th day of the month
pt_BR: o 5º dia do mês

en: the 6th day of the month
pt_BR: o 6º dia do mês

en: the 7th day of the month
pt_BR: o 7º dia do mês

en: the 8th day of the month
pt_BR: o 8º dia do mês

en: the 9th day of the month
pt_BR: o 9° dia do mês

en: the same day:
pt_BR: o mesmo dia:

en: the same time:
pt_BR: o mesmo horário:

en: third
pt_BR: terceiro

en: week
pt_BR: semana

en: weekly
pt_BR: semanal

en: weekly (custom)
pt_BR: semanal (personalizado)

[ctx: weekly option for recurrence rule type dropdown]
en: weekly
pt_BR: semanalmente

en: weeks
pt_BR: semanas

en: year
pt_BR: ano

en: yearly
pt_BR: anual

en: yearly (custom)
pt_BR: anual (personalizado)

[ctx: yearly option for recurrence rule type dropdown]
en: yearly
pt_BR: anualmente

en: years
pt_BR: anos
