Events Calendar Pro - en to pt translation catalogue (497 entries)

en:  and
pt:  e

en:  months
pt: meses

[ctx: "onwards" as in "from TIME onwards"]
en: %1$s onwards
pt: %1$s em diante

en: %1$s %2$s Link
pt: %1$s %2$s Ligação

en: %1$s %2$sView %3$s%4$s
pt: %1$s %3$sVista %2$s%3$s

en: %1$s Settings
pt: %1$s Definições

en: %1$s for week of %2$s
pt: %1$s para a semana de %2$s

en: %d instance | %d instances
pt[0]: Singular: %d instância
pt[1]: Plural: %d instância

en: %d instances of this event have been created through %s. <a href="%s" target="_blank">Learn more.</a>
pt: %d instâncias para este evento foram criadas através de %s. <a href="%s" target="_blank">Saber mais.</a>

en: %d%% complete
pt: %d%% concluído

en: %s draft updated.
pt: %s projeto atualizado.

en: %s for week of %s
pt: %s para semana de %s

en: %s saved.
pt: %s guardado.

en: %s scheduled for: %s.
pt: %s agendado para: %s.

en: %s submitted.
pt: %s submetido.

en: &larr; Back to %s
pt: &larr; Voltar para %s

en: (See all)
pt: (Ver tudo)

en: , and
pt: , e

en: , and
pt: , e

en: 2nd day
pt: 2.º dia

en: 3rd day
pt: 3.º dia

en: 4th day
pt: 4.º dia

en: 5th day
pt: 5.º dia

en: 6th day
pt: 6.º dia

en: 7th day
pt: 7º dia

en: <span class="tribe-nav-label">Next</span> <span>&raquo;</span>
pt: <span class="tribe-nav-label">Seguinte</span> <span>&raquo;</span>

en: <span>&laquo;</span> <span class="tribe-nav-label">Previous</span>
pt: <span>&laquo;</span> <span class="tribe-nav-label">Anterior</span>

en: A link to a particular %1$s %2$s.
pt: Uma ligação para um determinado %1$s %2$s.

en: Add %1$s
pt: Adicionar %1$s

en: Add Exclusion
pt: Adicionar Exclusão

en: Add New
pt: Adicionar Novo

en: Add New %1$s %2$s
pt: Adicionar novo %1$s %2$s

en: Add a filter
pt: Adicionar Filtro

en: Add another
pt: Adicionar outro

en: Add more events
pt: Adicionar mais eventos

en: Additional %1$s Fields
pt: Campos %1$s Adicionais

en: Additional Field
pt: Campo adicional

en: Additional Fields
pt: Campos adicionais

en: Address
pt: Endereço

en: Address:
pt: Endereço:

en: After
pt: Depois

en: All %1$s %2$s
pt: Todos %1$s %2$s

en: All %1$s for %2$s
pt: Tudo %1$s para %2$s

en: All Day
pt: Todo o dia

en: All Day.
pt: Todo Dia.

en: All day
pt: Todo o dia

[ctx: All day label for event]
en: All day
pt: Todo Dia

[ctx: An unspecified end date]
en: an unspecified date
pt: uma data não-especificada

en: Apr
pt: Abr

en: April
pt: Abril

en: Are you sure you want to remove this recurrence?
pt: Tem a certeza de que pretende remover esta recorrência?

en: Are you sure you want to trash all occurrences of these events?
pt: Tem a certeza que quer remover todas as ocorrências destes eventos?

en: Aug
pt: Ago

en: August
pt: Agosto

en: Automatically remove recurring event instances older than this
pt: Remover automaticamente instâncias de eventos recorrentes mais antigos que

en: Before posting a new thread, please do a search to make sure your issue hasn't already been addressed. When posting please make sure to provide as much detail about the problem as you can (with screenshots or screencasts if feasible), and make sure that you've identified whether a plugin / theme conflict could be at play in your initial message.
pt: Antes de iniciar um novo tópico, pesquise e garanta que o assunto não foi previamente discutido. Sempre que colocar algo forneça o máximo de informação possível (com screenshots ou screencasts se necessário), e garanta que identifica o conflito do tema/plugin no início da sua mensagem.

[ctx: Breadcrumb for the Archive of the Linked Post type by a given taxonomy]
en: By %1$s
pt: Por %1$s

en: Break from Series
pt: Quebrar a partir da série

en: Break this event out of its series and edit it independently
pt: Quebrar este evento da sua série e edite-o independentemente

en: Cancel
pt: Cancelar

en: Checkbox
pt: Caixa de selecção

en: City
pt: Cidade

en: Clean up recurring events after
pt: Limpar eventos recorrentes a seguir de

en: Color
pt: Cor

en: Completed!
pt: Concluído!

[ctx: Confirmation message]
en: Are you sure you want to convert this recurring event instance into a single event? This cannot be undone.
pt: Tem a certeza de que pretende converter esta instância de evento recorrente num evento único? Esta ação não pode ser anulada.

[ctx: Content title for the Taxonomy View]
en: %1$s from this %3$s of %2$s
pt: %1$s deste %3$s de %2$s

[ctx: Content title for the View, displays right above the date selector on the Organizer View.]
en: %1$s from this %2$s
pt: %1$s a partir deste %2$s

[ctx: Content title for the View, displays right above the date selector on the Venue View.]
en: %1$s at this %2$s
pt: %1$s neste %2$s

en: Convert this occurrence to a single %1$s.
pt: Converter esta ocorrência num único evento %1$s.

en: Countdown Completed Text:
pt: Texto de contagem decrescente completa:

en: Country
pt: País

en: Create recurring events in advance for
pt: Criar com antecedência eventos recorrentes para

en: Custom
pt: Personalizado

en: Custom Dividers
pt: Divisores personalizados

en: Custom field count
pt: Contagem de campos personalizados

en: Custom recurrences must have a type selected.
pt: Recorrências personalizadas devem ter um tipo seleccionado.

en: Custom recurrences must have all data present.
pt: Recorrências personalizadas devem ter toda a informação presente.

en: Daily
pt: Diariamente

en: Date
pt: Data

en: Date Tag
pt: Etiqueta de data

en: Date out of range.
pt: Data fora do intervalo.

en: Date/Time
pt: Data/Hora

en: Day
pt: Dia

en: Day Hover Color
pt: Cor do dia sobre

en: Day Number Color
pt: Cor do número do dia

en: Day Number Typography
pt: Tipografia do número do dia

en: Day of Week Color
pt: Cor do dia da semana

en: Day of Week Typography
pt: Dia da semana Tipografia

en: Day of week
pt: Dia da semana

en: Days
pt: Dias

en: Dec
pt: Dez

en: December
pt: Dezembro

en: Default Content
pt: Conteúdo por omissão

en: Default address
pt: Morada por omissão

en: Default city
pt: Cidade por omissão

en: Default country
pt: País por omissão

en: Default organizer
pt: Organizador por omissão

en: Default phone
pt: Telefone por omissão

en: Default postal code/zip code
pt: Código postal por omissão

en: Default venue
pt: Local por omissão

en: Delete
pt: Eliminar

en: Delete Series Permanently
pt: Eliminar Série Permanentemente

en: Delete This
pt: Eliminar isto

en: Delete all events in this series permanently
pt: Eliminar todos os eventos desta série permanentemente

[ctx: Describes a day of the month (e.g. "day 5" or "day 27")]
en: day %1$s
pt: dia %1$s

en: Description
pt: Descrição

en: Descriptions
pt: Descrição:

en: Details
pt: Detalhes

en: Display Images
pt: Exibir imagens

en: Display of %1$s from %2$s
pt: Visualização de %1$s de %2$s

en: Display:
pt: Mostrar:

en: Displays a list of upcoming events at a specific venue.
pt: Mostra uma lista de próximos eventos num dado local

en: Displays the time remaining until a specified event.
pt: Mostra o tempo que falta para um dado evento

en: Distance
pt: Distância

en: Distance unit
pt: Unidade de distância

en: Draft %s
pt: Rascunho %s

en: Dropdown
pt: Selector

en: Duplicate
pt: Duplicado

en: Edit %1$s %2$s
pt: Editar %1$s %2$s

en: Edit All
pt: Editar Todos

en: Edit Future Events
pt: Editar Eventos Futuros

en: Edit Series
pt: Editar Série

en: Edit Single
pt: Editar Simples

en: Edit Upcoming
pt: Editar próximos

en: Edit all events in this series
pt: Editar todos os eventos nesta série

en: End Date
pt: Data de fim

en: Ends
pt: Termina

en: Enter your API Key
pt: Insira a sua chave de API

en: Event Cats
pt: Categ. Eventos

en: Event Cost
pt: Custo do evento

en: Event Description
pt: Descrição do evento

en: Event Details
pt: Detalhes do Evento

en: Event Options
pt: Opções de Evento

en: Event Time
pt: Hora do evento

en: Event Title
pt: Título do Evento

en: Event Venue
pt: Local do evento

en: Event:
pt: Evento:

en: Events Countdown
pt: Contagem decrecente de eventos

en: Events Featured Venue
pt: Destaque de local de eventos

en: Events List
pt: Lista de eventos

en: Events:
pt: Evento:

en: Every
pt: Todo

en: Exception ends
pt: A exceção termina

en: Exceptions
pt: Excepções

en: Faster event editing. Smarter save options. More flexibility. Events Calendar Pro 6.0  is full of features to make managing recurring and connected events better than ever. Before you get started, we need to migrate your existing events into the new system. As with any significant site change, we recommend %screating a site backup%s before beginning the migration process.
pt: Edição de eventos mais rápida. Opções de gravação mais inteligentes. Mais flexibilidade. O Events Calendar Pro 6.0 está repleto de funcionalidades para tornar a gestão de eventos recorrentes e ligados melhor do que nunca. Antes de começar, é necessário migrar os eventos existentes para o novo sistema. Tal como acontece com qualquer alteração significativa do sítio, recomendamos a %scriação de uma cópia de segurança%s do sítio antes de iniciar o processo de migração.

en: Featured
pt: Destaque

en: Featured Events
pt: Eventos em Destaque

en: Feb
pt: Fev

en: February
pt: Fevereiro

en: Field Label
pt: Legenda do campo

en: Field Type
pt: Tipo do campo

en: Fifth
pt: Quinto

en: Filters
pt: Filtros

en: First
pt: Primeiro

en: Fix geolocation data
pt: Corrigir dados de geolocalização

en: Fix venues data
pt: Corrigir dados de locais

en: Fixed geolocation data for %d venues
pt: Dados de geolocalização corrigidos para %d locais

en: Fourth
pt: Quarto

en: Frequency of recurring event must be a number
pt: A frequência de recorrência do evento deve ser um número

en: Friday
pt: Sexta

en: From
pt: De

en: Front-end recurring event instances toggle
pt: Botão de instâncias de eventos recorrentes no front-end

en: Future Event
pt: Eventos Futuros

en: Future Event Background Color
pt: Cor de fundo do evento futuro

en: Generate JSON-LD data
pt: Gerar dados JSON-LD

en: Google maps iframe displaying the address to %s
pt: Quadro do Google Maps que apresenta o endereço de %s

en: Google maps iframe displaying the venue location map
pt: Quadro do Google Maps que apresenta o mapa de localização do local

en: Grid Color
pt: Cor da grelha

en: Happens
pt: Acontece

[ctx: Header for the organizer settings section header]
en: Organizers
pt: Organizadores

en: Hide
pt: Esconder

en: Hide Details
pt: Esconder detalhes

en: Hide location search
pt: Esconder pesquisa de local

en: Hide related events
pt: Esconder eventos relacionados

en: Hide weekends on Week View
pt: Esconder fins-de-semana na Vista de Semana

en: Highlight Color:
pt: Cor de Destaque:

en: Horizontal Layout
pt: Layout Horizontal

en: If this is your first time using The Events Calendar Pro, you're in for a treat and are already well on your way to creating a first event. Here are some basics we've found helpful for users jumping into it for the first time:
pt: Se esta é a sua primeira vez com Events Calendar PRO, encontra-se no caminho certo para criar o seu primeiro evento. Aqui estão alguns conceitos básicos que o ajudarão a acelerar o processo:

en: In
pt: Em

en: Inactive State
pt: Estado inativo

en: Is
pt: é

en: Is Not
pt: não é

en: January
pt: Janeiro

[ctx: Joins the last item in a list of items (i.e. the "and" in Monday, Tuesday, and Wednesday)]
en: and
pt: e

en: July
pt: Julho

en: June
pt: Junho

en: Kilometers
pt: Quilómetros

[ctx: Label for an all-day event.]
en: All day
pt: Todo dia

[ctx: Label for link to map view.]
en: View %1s on a map.
pt: Ver %1s num mapa.

[ctx: Label for link to map view.]
en: View %1s.
pt: Ver %1s.

[ctx: Label for the event archive email visibility setting]
en: Show email on %1$s single
pt: Mostrar e-mail no %1$s único

[ctx: Label for the event single phone number visibility setting]
en: Show phone number on %1$s single
pt: Mostrar o número de telefone no %1$s único

[ctx: Label for the organizer single email visibility setting]
en: Show email on %1$s single
pt: Mostrar e-mail no %1$s single

[ctx: Label for the organizer single phone number visibility setting]
en: Show phone number on %1$s single
pt: Mostrar o número de telefone no %1$s single

en: Last
pt: Último

en: Layout:
pt: Aparência

en: Link Color
pt: Cor da Hiperligação

[ctx: Link title]
en: Convert to Single
pt: Converter para título

en: List
pt: Lista

en: List divider
pt: Divisor de lista

en: List ender
pt: Fim da lista

en: Location
pt: Localização

en: M j, Y @ G:i
pt: j \d\e F \d\e Y @ G:i

en: Map
pt: Mapa

en: Map of %1$s from %2$s
pt: Mapa de %1$s de %2$s

en: Map view search distance limit
pt: Limite de distância de pesquisa na vista de mapa

en: March
pt: Março

en: Match all
pt: Igualar todos

en: Match any
pt: Igualar qualquer

en: May
pt: Mai

[ctx: Message to display for inline shortcodes when the event is private.]
en: %1$sYou must log in to access this content.%2$s
pt: 	%1$sÉ necessário iniciar sessão para aceder a este conteúdo.%2$s

en: Miles
pt: Milhas

en: Mini Calendar
pt: Mini calendário

en: Monday
pt: Segunda

en: Month
pt: Mês

en: Month Label Color
pt: Cor da etiqueta do mês

en: Month Label Typography
pt: Tipografia da etiqueta do mês

en: Month Separator
pt: Separador de mês

en: Monthly
pt: Mensalmente

en: Monthly custom recurrences cannot have a dash set as the day to occur on.
pt: Recorrências personalizadas mensais não podem ter um traço definido como o dia de ocorrência.

en: Months
pt: Meses

en: Move all events in this series to the Trash
pt: Mover todos os ventos nesta série para o Lixo

en: Multi-day
pt: Vários dias

en: Name
pt: Nome

en: Near
pt: Perto

en: Never
pt: Nunca

en: New %1$s %2$s Name
pt: Novo %1$s %2$s Nome

en: Next
pt: Próximo

en: Next %1$s
pt: Próximos %1$s

en: Next Event
pt: Evento Seguinte

en: Next day
pt: Dia seguinte

en: Next month
pt: Mês Seguinte

en: Next week
pt: Semana Seguinte

en: No
pt: Não

en: No %1$s.
pt: Não há %1$s.

en: No Default
pt: Sem padrões pré-definidos

en: No default set
pt: Sem pré-definições

en: No results were found for this week. Try searching another week.
pt: Não foram encontrados resultados para esta semana. Tente pesquisar para outra semana.

en: No saved organizers yet.
pt: Nenhum organizador cadastrado ainda.

en: No saved venues yet.
pt: Nenhum local cadastrado ainda.

en: None
pt: Nenhum

en: Not
pt: Não

en: November
pt: Novembro

en: Number of events to show per day:
pt: Número de eventos a mostrar por dia:

en: Number of events to show:
pt: Número de eventos a mostrar:

en: Oct
pt: Out

en: October
pt: Outubro

en: On
pt: em

en: On &#8220;Next Event&#8221; type of countdown, this text will only show when there are no events to show.
pt: No tipo de contagem decrescente de &#8220;Evento Seguinte&#8221; , este texto só irá aparecer quando não existirem eventos.

en: On and After
pt: Em e Depois de

en: On and Before
pt: Em e Antes de

en: On hover
pt: Ao passar o rato

en: On the
pt: No:

en: Once
pt: Uma Vez

en: One country per line in the following format: <br>US, United States <br> UK, United Kingdom.
pt: Um país por linha no seguinte formato: <br/>US, Estado Unidos <br/> UK, Reino Unido.

en: Ongoing
pt: A acontecer

en: Options (one per line)
pt: Opções (uma por linha)

en: Options selected here will override what was selected in the "General Theme" and "Global Elements" sections
pt: As opções seleccionadas aqui irão substituir o que for seleccionado nas secções "Opções gerais do tema" e "Elementos globais".

en: Organizer
pt: Organizador

en: Organizer draft updated. <a target="_blank" href="%1$s">Preview organizer</a>
pt: Rascunho Organizador atualizado. <a target="_blank" href="%1$s">Pré-visualizar Organizador</a>

en: Organizer published. <a href="%1$s">View organizer</a>
pt: Organizador publicado. <a href="%1$s">Ver Organizador</a>

en: Organizer scheduled for: <strong>%1$s</strong>. <a target="_blank" href="%2$s">Preview organizer</a>
pt: Organizador agendado para: <strong>%1$s</strong>. <a target="_blank" href="%2$s">Pré-visualizar Organizador</a>

en: Organizer submitted. <a target="_blank" href="%1$s">Preview organizer</a>
pt: Organizador submetido. <a target="_blank" href="%1$s">Pré-visualizar Organizador</a>

en: Organizer updated. <a href="%1$s">View organizer</a>
pt: Organizador atualizado. <a href="%1$s">Ver Organizador</a>

en: Other
pt: Outro

en: Otherwise, if you're feeling adventurous, you can get started by heading to the Events menu and adding your first event.
pt: Caso contrário, se se sentir aventureiro, pode começar imediatamente selecionando o menu Eventos e adicionado o seu primeiro evento.

en: Our number one goal is helping you succeed, and to whatever extent possible, we'll help troubleshoot and guide your customizations or tweaks. While we won't build your site for you, and we can't guarantee we'll be able to get you 100% integrated with every theme or plugin out there, we'll do all we can to point you in the right direction and to make you -- and your client, as is often more importantly the case -- satisfied.
pt: O nosso objetivo principal é ajudá-lo a ser bem sucedido, e na medida do possível, ajudá-lo-emos nos seus ajustes e definições. Embora não sejamos nós a construir o seu site, e não possamos garantir que o nosso plugin seja compatível com todos os temas que existem no mercado, faremos os possíveis para o orientar  -- e ao seu cliente, na direção certa, para que acima de tudo fique -- satisfeito.

en: Parent %1$s %2$s
pt: Pai %1$s %2$s:

en: Parent %1$s %2$s:
pt: Familiar %1$s %2$s:

en: Past Event Background Color
pt: Cor de fundo de evento passado

en: Phone
pt: Telefone

en: Phone number
pt: Número de telefone

en: Photo Background Color
pt: Cor de Fundo de Foto

en: Photo View
pt: Vista de Foto

[ctx: Placeholder text for a day of the week (or days of the week) before the user has selected any]
en: [day]
pt: [dia]

[ctx: Placeholder text for a month (or months) before the user has selected any]
en: [month]
pt: [mês]

[ctx: Plural name of Organizer Category, without the Linked Post label]
en: Categories
pt: Categorias

[ctx: Plural name of Organizer Category, without the Linked Post label, for rewrite purposes.]
en: categories
pt: categorias

[ctx: Plural name of Venue Category, without the Linked Post label]
en: Categories
pt: Categorias

[ctx: Plural name of Venue Category, without the Linked Post label, for rewrite purposes.]
en: categories
pt: categorias

en: Popup Date Switch Typography
pt: Tipografia da mudança de data pop-up

en: Popup Date Typography
pt: Tipografia de data pop-up

en: Postal Code
pt: Código Postal

en: Previous
pt: Anterior

en: Previous %1$s
pt: %1$s Anteriores

en: Previous month
pt: Mês anterior

en: Previous week
pt: Semana Anterior

en: Previous/Next Events
pt: Eventos anteriores/seguintes

en: Price
pt: Preço

en: Radio
pt: Botão de opção

en: Radio Buttons
pt: Botões de opções

en: Recurrence Count
pt: Contagem da Recorrência

en: Recurrence Description:
pt: Descrição da recorrência:

en: Recurrence End Date
pt: Data de Fim da Recorrência

en: Recurrence Rules
pt: Regras de Recorrência:

en: Recurrence patterns are not yet supported for %1$s with %2$s or %3$s.
pt: Os padrões de recorrência ainda não são suportados para %1$s com %2$s ou %3$s.

en: Recurring
pt: Recorrência

en: Recurring %1$s.
pt: Recorrente %1$s.

en: Recurring %s
pt: %s Recorrente

en: Recurring %s:
pt: Recorrente %s:

en: Recurring event data is still being generated for this event. Don&#146;t worry, you can safely navigate away &ndash; the process will resume in a bit in the background.
pt: Os dados de evento recorrente ainda estão a ser gerados para este evento. Não se preocupe, pode navegar para outros locais  &ndash; este processo continuará em breve no background.

en: Recurring event instances
pt: Instâncias de eventos recorrentes

en: Recurring event instances are still being created…
pt: As instâncias de eventos recorrentes ainda estão a ser criadas...

en: Recurring events will be created this far in advance
pt: Os eventos recorrentes serão criados com esta antecedência

en: Related %s
pt: %s Relacionados

en: Related Events
pt: Eventos Relacionados

en: Related Events Settings
pt: Definições de eventos relacionados

en: Remove
pt: Remover

en: Replaces the default list.
pt: (Substitui a lista padrão.)

en: Restore Series
pt: Série Recuperada

en: Restore all events in this series from the Trash
pt: Recuperar do lixo todos os eventos desta série

en: Saturday
pt: Sábado

en: Search
pt: Pesquisar

en: Search %1$s %2$s
pt: Pesquisar %1$s %2$s

en: Second
pt: Segundo

en: Select a State
pt: Selecione um Estado

en: Select date.
pt: Seleccionar data.

en: Sep
pt: Set

en: September
pt: Setembro

en: Set the distance that the location search covers (find events within X distance units of location search input).
pt: Defina a distância que a pesquisa de localização cobre (encontrar eventos dentro de X unidades de distância dentro da localização)

en: Settings
pt: Definições

en: Show
pt: Mostrar

en: Show Details
pt: Mostrar detalhes

en: Show other events with the same event categories and/or tags.
pt: Mostrar outros eventos com as mesmas categorias e/ou etiquetas de eventos.

en: Show seconds?
pt: Mostrar segundos?

en: Single Event
pt: Evento

en: Single Exception
pt: Exceção única

en: Single Recurrence
pt: Recorrência única

[ctx: Singular name of Organizer Category, without the Linked Post label]
en: Category
pt: Categoria

[ctx: Singular name of Organizer Category, without the Linked Post label, for rewrite purposes.]
en: category
pt: categoria

[ctx: Singular name of Venue Category, without the Linked Post label]
en: Category
pt: Categoria

[ctx: Singular name of Venue Category, without the Linked Post label, for rewrite purposes.]
en: category
pt: categoria

en: Some additional field data still needs to be updated (unfortunately, we were unable to continue to update things automatically).
pt: Alguns dados de campos adicionais precisam de ser actualizados (infelizmente não nos foi possível continuar a actualizar dados automaticamente).

en: Split the series in two at this point, creating a new series out of this and all subsequent events
pt: Separe a série em duas neste ponto, criando uma nova série a partir desta e com todos os eventos subsequentes

en: Start Date
pt: Data de início

en: State (US) Or Province (Int)
pt: Estado

en: Subscribe to Calendar
pt: Subscrever o calendário

en: Summary of %1$s from %2$s
pt: Resumo de %1$s de %2$s

en: Sunday
pt: Domingo

en: Support
pt: Suporte

en: Text
pt: texto

en: Text Area
pt: Área de Texto

en: The Events Calendar PRO
pt: O Calendário de Eventos PRO

en: The Events Calendar Pro
pt: The Events Calendar PRO

en: The Events Calendar Pro, a premium add-on to the open source The Events Calendar plugin (required), enables recurring events, custom attributes, venue pages, new widgets and a host of other premium features.
pt: The Events Calendar PRO, um add-on premium para o plugin open source The Events Calendar (obrigatório), permite ter eventos recorrentes, atributos personalizados, páginas de locais, novos widgets e um conjunto de outras funcionalidades premium.

[ctx: The archive for events for multiple organizers, "/organizers/" URL string component.]
en: organizers
pt: organizadores

[ctx: The archive for events for multiple venue, "/venues/" URL string component.]
en: venues
pt: locais

en: The current default postal code/zip code is: %1$s%2$s%3$s
pt: O código postal padrão actual é %1$s%2$s%3$s

[ctx: The default text for the 'today' button's title and aria-label on the Week View.]
en: Click to select the current week
pt: Clique para selecionar a semana atual

[ctx: The default text label for the "today" button on the Week View.]
en: This Week
pt: Esta semana

en: The first four fields accept the date format options available to the PHP %1$s function. <a href="%2$s" target="_blank">Learn how to make your own date format here</a>.
pt: Os primeiros quatro campos aceitam as opções de formato de data disponíveis para a função PHP %1$s. <a href="%2$s" target="_blank">Saiba como criar o seu próprio formato de data aqui</a>.

[ctx: The first-letter abbreviation for Friday]
en: F
pt: S

[ctx: The first-letter abbreviation for Monday]
en: M
pt: S

[ctx: The first-letter abbreviation for Sunday]
en: S
pt: D

[ctx: The first-letter abbreviation for Thursday]
en: T
pt: Q

[ctx: The first-letter abbreviation for Wednesday]
en: W
pt: Q

[ctx: The label for the option to enable city display in the List Widget.]
en: City
pt: Cidade

[ctx: The label for the option to enable cost display in the List Widget.]
en: Price
pt: Preço

[ctx: The label for the option to enable country display in the List Widget.]
en: Country
pt: País

[ctx: The label for the option to enable phone display in the List Widget.]
en: Phone
pt: Telefone

[ctx: The label for the option to enable region display in the List Widget.]
en: State (US) Or Province (Int)
pt: Estado (EUA) ou Provincia (Int)

[ctx: The label for the option to enable street display in the List Widget.]
en: Street
pt: Rua

[ctx: The label for the option to enable venue display in the List Widget.]
en: Venue
pt: Local

[ctx: The label for the option to enable website display in the List Widget.]
en: Website
pt: Sítio Web

[ctx: The label for the option to enable zip/postal code display in the List Widget.]
en: Postal Code
pt: Código Postal

[ctx: The plural case for "years" in the recurrence rules of an event, e.g. "Every 3 years"]
en: years
pt: anos

[ctx: The prompt displayed to the user when trying to delete a Series related to 1 Recurring Event.]
en: This Series cannot be deleted because it contains one or more recurring events. Delete the associated recurring event(s) or assign them to another Series.
pt: Esta Série não pode ser eliminada porque contém um ou mais eventos recorrentes. Elimine o(s) evento(s) recorrente(s) associado(s) ou atribua-o(s) a outra Série.

[ctx: The prompt displayed to the user when trying to delete a Series related to 2 or more Recurring Events.]
en: The following Series cannot be deleted because they contain one or more recurring events. Delete the associated recurring event(s) or assign them to another Series.
pt: As seguintes séries não podem ser eliminadas porque contêm um ou mais eventos recorrentes. Elimine o(s) evento(s) recorrente(s) associado(s) ou atribua-o(s) a outra Série.

[ctx: The prompt displayed to the user when trying to trash a Series related to 1 Recurring Event.]
en: This Series cannot be trashed because it contains one or more recurring events. Trash the associated recurring event(s) or assign them to another Series.
pt: Esta Série não pode ser eliminada porque contém um ou mais eventos recorrentes. Deite fora o(s) evento(s) recorrente(s) associado(s) ou atribua-o(s) a outra Série.

[ctx: The prompt displayed to the user when trying to trash a Series related to 2 or more Recurring Events.]
en: The following Series cannot be trashed because they contain one or more recurring events. Trash the associated recurring event(s) or assign them to another Series.
pt: As seguintes Séries não podem ser eliminadas porque contêm um ou mais eventos recorrentes. Deite fora o(s) evento(s) recorrente(s) associado(s) ou atribua-o(s) a outra Série.

[ctx: The singular case for "year" in the recurrence rules of an event, e.g. "Every 1 year"]
en: year
pt: ano

[ctx: The text label for the Map View.]
en: Map
pt: Mapa

[ctx: The text label for the Photo View.]
en: Photo
pt: Foto

[ctx: The text label for the Summary View.]
en: Summary
pt: Resumo

[ctx: The text label for the Venue View.]
en: Venue
pt: Local

[ctx: The text label for the Week View.]
en: Week
pt: Semana

[ctx: The title for the meta data section of the List Widget.]
en: Display:
pt: Exibir

en: Third
pt: Terceiro

en: This block displays related events based on the tags and categories you select. Please add tags and categories to display related events, and be sure you have more events for these tags and categories.
pt: Este bloco apresenta eventos relacionados com base nas etiquetas e categorias que selecionar. Adicione etiquetas e categorias para apresentar eventos relacionados e certifique-se de que tem mais eventos para estas etiquetas e categorias.
    Mostra outros eventos com as mesmas categorias e/ou etiquetas.

en: This custom recurrence rule was created in a different calendar system
    
     and cannot be edited. Select a different option to create a new rule.
pt: Esta regra de recorrência personalizada foi criada num sistema de calendário diferente↵
    ↵
     e não pode ser editada. Seleccione uma opção diferente para criar uma nova regra.

en: This is a single occurrence. To change recurrence rules, go to %1$s.
pt: Esta é uma ocorrência única. Para alterar as regras de recorrência, vá a %1$s.

en: This section contains information on the Events Calendar PRO Plugin.
pt: Esta secção contém informações sobre o plugin Calendário de eventos PRO.

en: This setting applies to all of the venues added to the event.
pt: Esta definição aplica-se a todos os locais adicionados ao evento.

en: Thursday
pt: Quinta

en: Time
pt: Hora

en: Time Separator
pt: Separador de tempo

en: Time Tag
pt: Etiqueta de tempo

en: Times:
pt: Horários

en: Title
pt: Título

en: Title:
pt: Título:

en: To
pt: Para

en: Trash Series
pt: Enviar Série para o Lixo

en: Tuesday
pt: Terça

en: Type:
pt: Tipo:

en: Type: %s %s
pt: Tipo: %s %s

en: Typography
pt: Tipografia

en: Unable to continue processing recurring event data. Please reload this page to continue/try again.
pt: Não foi possível continuar a processar dados de evento recorrente. Por favor refresque esta página para continuar/ tente de novo.

en: Unique recurring count
pt: Contagem única de recorrentes

en: Update %1$s %2$s
pt: Atualizar %1$s %2$s

en: Use a custom list of countries
pt: Usar uma lista personlizada de países

en: Use latitude + longitude
pt: Usar Latitude +  Longitude

en: Use this field if you want to override the auto-generated descriptions of event recurrence
pt: Use este campo se quer anular as descrições de recorrência de evento geradas automaticamente

[ctx: Used when displaying the word "day" in "the last day" or "the first day"]
en: day
pt: dia

[ctx: Used when displaying the word "days" in e.g. "every 3 days"]
en: days
pt: dias

[ctx: Used when displaying the word "month" in e.g. "every month"]
en: month
pt: mês

[ctx: Used when displaying the word "months" in e.g. "every 3 months"]
en: months
pt: meses

[ctx: Used when displaying the word "week" in "the last week" or "the first week"]
en: week
pt: semana

[ctx: Used when displaying the word "weeks" in e.g. "every 3 weeks"]
en: weeks
pt: semanas

[ctx: Used when displaying the word "year" in e.g. "every year"]
en: year
pt: ano

[ctx: Used when displaying the word "years" in e.g. "every 2 years"]
en: years
pt: anos

[ctx: Used when displaying: "the fifth Monday" or "the fifth day"]
en: the fifth %1$s
pt: o(a) quinto(a) %1$s

[ctx: Used when displaying: "the first Monday" or "the first day"]
en: the first %1$s
pt: o(a) primeiro(a) %1$s

[ctx: Used when displaying: "the fourth Monday" or "the fourth day"]
en: the fourth %1$s
pt: o(a) quarto(a) %1$s

[ctx: Used when displaying: "the last Monday" or "the last day"]
en: the last %1$s
pt: o(a) último(a) %1$s

[ctx: Used when displaying: "the second Monday" or "the second day"]
en: the second %1$s
pt: o(a) segundo(a) %1$s

[ctx: Used when displaying: "the third Monday" or "the third day"]
en: the third %1$s
pt: o(a) terceiro(a) %1$s

en: Users who have purchased an Events Calendar PRO license are granted total access to our %1$spremium support forums%2$s. Unlike at the %3$sWordPress.org support forum%4$s, where our involvement is limited to identifying and patching bugs, we have a dedicated support team for PRO users. We're on the PRO forums daily throughout the business week, and no thread should go more than 24-hours without a response.
pt: Aos utilizadores que compraram o Events Calendar PRO será garantido o acesso ao nosso %1$sFórum Premium%2$s. Contrariamente ao nosso %3$sforum no Wordpress.org%4$s, onde o nosso envolvimento na identificação e resolução de bugs é limitado, possuímos uma equipa à disposição dos utilizadores PRO. Estamos nos fóruns PRO diariamente durante a semana e nenhum tópico demorará mais que 24h a obter uma resposta.

en: Venue
pt: Local

[ctx: Venue count suffix]
en: +%d more
pt: +%d mais

en: Venue draft updated. <a target="_blank" href="%1$s">Preview venue</a>
pt: Rascunho Local atualizado. <a target="_blank" href="%1$s">Pré-visualizar Local</a>

en: Venue location map
pt: Mapa de localização do local

en: Venue published. <a href="%1$s">View venue</a>
pt: Local publicado. <a href="%1$s">Ver Local</a>

en: Venue scheduled for: <strong>%1$s</strong>. <a target="_blank" href="%2$s">Preview venue</a>
pt: Local agendado para <strong>%1$s</strong>. <a target="_blank" href="%2$s">Pré-visualizar local</a>

en: Venue submitted. <a target="_blank" href="%1$s">Preview venue</a>
pt: Local submetido. <a target="_blank" href="%1$s">Pré-visualizar Local</a>

en: Venue:
pt: Local:

en: Vertical Layout
pt: Layout Vertical

en: View All Add-Ons
pt: Ver todos os add-ons

en: View Start Date
pt: Ver Data de Inicio

en: View more %1$s at %2$s.
pt: Ver mais %1$s em %2$s.

en: We need to update the additional field data for some of your events.
pt: Precisamos de actualizar as campos de dados adicionais para alguns dos seus eventos

en: We recommend a 16:9 aspect ratio for featured images.
pt: Recomendamos uma proporção de 16:9 para as imagens em destaque.

en: Wednesday
pt: Quarta

en: Week
pt: Semana

en: Week day format
pt: Formato Semana Dia

en: Week of %s
pt: Semana de %s

en: Weekly
pt: Semanalmente

en: Weeks
pt: Semanas

en: Year
pt: Ano

en: Yearly
pt: Anualmente

en: Yearly custom recurrences cannot have a dash set as the day to occur on.
pt: Recorrências personalizadas não podem ter um traço definido como o dia de ocorrência.

en: Years
pt: anos

en: Yes
pt: Sim

en: You are currently editing all events in a recurring series.
pt: Encontra-se a editar todos os eventos pertencentes a uma série recorrente.

en: You can use these settings to set specific, individual defaults for any new Venue you create (these will not be used for your default venue).
pt: Pode usar esta opção para definir valores por defeito específicos e individuais para qualquer novo Local que crie (estes não serão usados para o seu local por defeito).

en: You have venues for which we don't have geolocation information. <a href='%s'>Click here to generate it</a>.
pt: Tem locais sem informação de geolocalização. <a href='%s'>Clique aqui para gerar</a>.

en: You must select a recurrence end date
pt: Você precisa selecionar uma data final

en: Your site is now using the upgraded recurring events system. See the report below to learn how your events may have been adjusted during the migration process.
pt: O seu site está agora a utilizar o sistema de eventos recorrentes atualizado. Consulte o relatório abaixo para saber como os seus eventos podem ter sido ajustados durante o processo de migração.

[ctx: additional field update]
en: All fields have been updated!
pt: Todos os campos foram actualizados!

[ctx: additional field update]
en: An unexpected error stopped the update from completing.
pt: Um erro inesperado impediu a actualização de completar.

[ctx: additional fields update trigger]
en: Click here to run the updater.
pt: Clique aqui para iniciar o actualizador.

en: after
pt: Depois

en: all
pt: tudo

en: and
pt:  e

en: daily
pt: diário

en: day
pt: dia

en: days
pt: dias

en: event
pt: evento

en: events
pt: eventos

[ctx: events list widget setting]
en: Limit to featured events only
pt: Limitar apenas a eventos em destaque

en: fifth
pt: quinto

en: first
pt: primeiro

en: fourth
pt: quatro

en: last
pt: último

[ctx: list separator for final two elements]
en: and
pt: e

en: month
pt: mês

en: monthly
pt: mensal

en: monthly (custom)
pt: mensal (personalizado)

en: months
pt: meses

en: never
pt: Nunca

en: next day
pt: dia seguinte

[ctx: occurrence count text]
en: events
pt: eventos

en: of the month
pt: do mês

en: of this event have been created through %s.
pt: deste evento foram criadas através de %s.

en: on the
pt: no campo

en: once
pt: uma vez

en: photo
pt: foto

[ctx: placeholder used where the true day of the day is determined dynamically]
en: day
pt: dia

en: recurring %1$s
pt: recorrente %1$s

en: remove
pt: remover

en: same day
pt: mesmo dia

en: second
pt: segundo

en: see all
pt: ver todas

en: starting %s
pt: começando %s

en: summary
pt: resumo

en: the 13th day of the month
pt: o 13º dia do mês

en: the 14th day of the month
pt: o 14º dia do mês

en: third
pt: terceiro

en: to
pt: para

en: week
pt: semana

en: weekly
pt: semanal

en: weekly (custom)
pt: semanal (personalizado)

en: weeks
pt: semanas

en: year
pt: ano

en: yearly
pt: anual

en: yearly (custom)
pt: anual (personalizado)

en: years
pt: anos
